tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Doğal Ürünler

Yöresel Ürünler

Doğal ürünler ‘imizi inceleyip satın almak için tıklayınız. Doğal, gerçek, katkısız ve ev yapımı köy ürünleri.

Manyas Köy Pazarı size yerli, katkısız ve sağlıklı kalmamızı destekleyen doğal köy ürünlerinizi tüketmenizi öneriyor.

Doğal Köy Ürünleri Nasıl Olmalı?

 • Ata tohum kullanılacak
 • Böcek ilacı, ot ilacı gibi zirai ilaç kullanılmayacak.
 • Sünni gübre kullanılmayacak
 • Hayvan gübresi kullanılacak
 • Tarlaların bulunduğu ortamdaki hava ve su temiz olacak
 • Doğada kendi kendine yetişen malzemeler kullanılacak(böğürtlen, kuşburnu, ıhlamur, yabani erik vb…)
 • Ev yapımı ürünlerin içine kesinlikle koruyucu, kıvam arttırıcı ve benzeri hiç bir katkı maddesi konulmayacak.

Mevsim değişikliklerinin olumsuz etkilerini aza indirmek ve kışa hazırlanmak için; bünyemizi her daim güçlendirecek sağlıklı, katkısız ve doğal gıdaları tüketmeliyiz.

Bu gıdaların, bol bol antioksidan içermesi ve bağışık sisteminizi destekleyen özellikte olması gerekiyor. Bunun için gerçek ekolojik ürünler tükettiğinize emin olmanız gerekir. Gerçekten doğal ve kaliteli ürünü bulmak oldukça zor ama bulduğumuz zaman bu tip üreticilere sahip çıkıp desteklemek, daha bol üretmelerini teşvik etmek, bu ürünlerin devamlılığını sağlamak konusunda en büyük destektir.

Doğal Ürünler ‘i Nerede Yetiştiriyoruz?

Manyas’ta bulunan, doğal ürünler ve yöresel ürünler doğal ve lezzetlidir. Çünkü burada geleneksel tarım yöntemi ile yani zirai ilaç ve sunni gübre kullanılmadan yetiştiriyoruz. Koçoğlu Köyünde yetiştirdiğimiz ürünler başta olmak üzere Manyas’ın diğer köylerinden temin edilen doğal yöresel ürünleri, doğal lezzet tutkunları için kolay ulaşılır kılmak istedik.

Aşağıda belirttiğimiz vizyonumuz ışığında belirlediğimiz görevlerimizi yerine getirmek için tutku ile çalışıyoruz. Sizlerden gördüğümüz güven ve ilgi en büyük motivasyon kaynağımızdır. Bizden desteğini esirgemeyen değerli doğal lezzet tutkunlarına çok teşekkür ediyoruz.

Vizyonumuz:

Gerçek köy ürünleri ‘ni, şehirlerde yaşayan, “sağlıklı-doğal lezzet tutkunları” için kolay ulaşılabilir kılmak.

Görevlerimiz:

 • Geleneksel tarım yöntemlerini destekleyip teşvik etmek.
 • Doğal köy ürünlerinin sürdürebilir olması için çalışmak.
 • Köylümüzün, emeğinin karşılığını almasına katkıda bulunmak.
 • Doğal köy ürünlerinin, üreticiden tüketiciye aracısız ulaşması için çalışmak.
 • Doğal lezzet tutkunlarının, arzuladığı ürünlere kolay ve en iyi şekilde ulaşmalarını sağlamak.

Google sayfamız.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Doğal Kestane Ihlamur Balı

Balcı Fethi

Doğal Kestane Ihlamur Balı, ıhlamur ve kestane ağaçlarından oluşmuş ormana yerleştirilmiş kovanlardan geliyor.

Nefis bir bal.

Balıkesir ile Bursa komşu illerdir. Manyas Bursa sınırına yakındır. Kuzenim Fethi, Bursa ili içindeki ıhlamur kestane ağaçlarının olduğu ormana kovanlarını taşır ve oradan bu şifa kaynağı balı elde eder. Size de bu balın keyfini sürmek düşer.

Kestane Ihlamur Balı – net 880 gr – 110 TL

İlgili video için lütfen tıklayınız.

Balımızla tatlandırabileceğiniz bitki çaylarımızı görmek için tıklayınız.

tarihinde yayınlandı

Doğal Yerli Kırmızı Mercimek

doğal kırmızı mercimek

Doğal Yerli Kırmızı Mercimek Al – 20 TL/ kg

Doğal Yerli Kırmızı mercimek, geleneksel tarım yöntemiyle, ilaçsız, hormonsuz yetiştirildi. Tohumundan ürüne kadar yerli.

Güzel, parlak görünsün diye yağlama yapılmadı. Koruyucu ilaç kullanılmadı.

Tadından doğallığını anlayacaksınız. Çorbasını yapın, çoluk çocuk güven ve afiyetle için.

Bakliyat çeşitlerimizi görmek için tıklayınız.

Instagram sayfamızı takip edip yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

tarihinde yayınlandı

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayının Faydası

Papatya Çayı Faydaları, farklı türlerde antioksidan içermesinden kaynaklanmaktadır. Pataya çayı,doğal tadının yanı sıra vücuda çeşitli yararlar sağlayan popüler bir içecektir. Papatya çiçeklerinin Mayıs ayında toplanıp kurutulmasıyla elde edilen bu çay, kafein içermemesinden dolayı yeşil veya siyah çaya alternatif olarak tüketilebilir.  Bu antioksidanların bazıları, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara yakalanma risklerini azaltmada rol oynayabilmektedir. Papatya çayı aynı zamanda, sindirim sistemine ve uykuya yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir. Bu yazıda, papatya çayının 5 potansiyel sağlık yararı bilimsel veriler ışığında sizleri aydınlatmak için derlenmiştir. Papatya çayı faydaları ‘ndan bahsedebilmek için kullanılan papatyanın Mayıs ayında kırlardan toplanan mis kokulu minik papatya olması gerekiyor. Büyük ve albenisi daha fazla olan ve yaygın olarak satılan papatya türü, tıbbi papatya çayı faydaları içermemektedir.

Tıbbi Papatya Al-15 TL

Devamını Oku Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?
tarihinde yayınlandı

Manyas Çerkez Peyniri

Füme Çerkez Peyniri

Manyas Çerkez Peyniri, ödüllü bir kitaba girebilecek kadar özel , lezzetli gurme bir peynirdir.

Balıkesir’in önemli değerlerinden olan yöresel peynirlerin kayıt altına alındığı ‘50 Peynirli Şehir Balıkesir’ isimli kitap, Frankfurt’ta düzenlenen ‘Dünya Yemek Kitapları Yarışması’nda ( Gourmand World Cookbook Awards 2019 ), 3 finalist arasına girerek, alanında dünyanın en iyi üç kitabından biri oldu.

Balıkesir’in kendine has 50 çeşit peynirini içeren 279 sayfalık kitap Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber tarafından kaleme alınarak yayınlandı. Kitaptaki, İsli Çerkez Peynirimiz hakkındaki bölümü olduğu gibi paylaşıyorum

KAF DAĞI’NDAN GELEN LEZZET : ÇERKEZ PEYNİRİ

“19. yüzyılda Kuzey Kafkasya halklarına yönelik baskı, 1864 yılında Osmanlı topraklarına zorunlu bir göçe neden olur. O dönemde bu insanlar kendilerine farklı bölgelerde tahsis edilen değişik şehirlere yerleşirler. Ağırlığı Marmara Bölgesi olmak üzere Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz’in farklı illerinde yaşamlarına devam ederler. Balıkesir ve çevresi de Çerkez halklarının varlığını koruduğu, kültürlerini yaşattığı coğrafyalarımızdan biridir. Peynirleri de Çerkez ailelerinin yerleşik geleneklerinin, yaşam kültürlerinin önemli bir parçasıdır.

Manyas’ta ağırlıkla Haydar, Mürvetler (Boğazpınar), Hacıyakup, Hacıosman, Değirmenboğazı, Darıca köylerinde yaşayan Çerkezler geleneksel taze peynirlerini üretmeye, özel sobalarda da islendirmeye devam ediyorlar. Bu isleme yöntemini görmek üzere ziyaret ettiğimiz Mekin Kara, Çerkez ailesinden gelen geleneği devam ettiren bir üstat. Yıllardır aynı mandıraya özel olarak yaptırdığı peynirlerini, geleneksel yöntemle kuzinede meşe odunuyla isliyor. Zahmetli ve ehil el isteyen geleneksel isleme yöntemiyle peynirlerinin ulaştığı rayiha ve lezzet takdire şayan

İslenmek üzere hazırlanan Manyas peyniri inek sütü ve şirden kökenli mayayla mayalanır.

Pıhtısı kırılıp süzdürülür ve hamuru haşlanan peynir 2,5 kg’lık sepetlerde kalıplanır. Peynir, 4-5 gün salamurada bekletilip vakumlanarak 1 hafta dinlendiriliyor. Peynirin nemini dogal olarak attığı, dinlendiği, ön olgunlaşma yaşadıg bu 15 günlük sürecin önemli olduğunu Mekin Bey, “Peynir mandıradan çıkıp hemen bacaya girmez, dinlendirmek şart!” diyor

KARA USUL MANYAS PEYNİRİ

Peynirler 15 gün dinlendirildikten sonra bez torbalara konularak meşe odunuyla ısıtılan kuzinenin raflarına yerleştiriliyor. Belli aralıklarla yerleri değiştirilerek 9-12 saat süreyle sobada kalan peynirlerin kabuğu kehribar rengine dönmeye başladığında çıkarılıyor. Sobaya 2,5 kg giren, 150 gram fire vererek çıkan peynirlerin dayanıklılığı artıyor, ömrü 6 aya kadar uzuyor.

Kuzinelerde, ısıyı uzun süre dengeli verme özelliği ve aroması nedeniyle meşe odunu tercih ediliyor. Günümüzde peynirlerin doğal gazlı sobalarda ya da ilaçlı sularda bekletilerek benzer renk ve is tadı verildiğini belirten Mekin Bey bu tür yapay işlemlerin sonuçlarının çok farklı olduğunu da ekliyor.

Çerkezlerin mısır unuyla yaptıkları kaçamaklarına kattıkları, yağsız tavada ve mangalda da pişirdikleri peynirleri bugün Türkiye’nin en gastronomik tatlarından biri. Geleneksel kara usul isleme ise bu tadın en gerçek temsilcisi.

Manyas Çerkez Peyniri Nasıl Tüketilir?

Çerkez Peyniri, ince ince dilimlenip aperatif olarak sofraları şenlendirir. Yağsız tavada yada mangalda ızgara şeklinde tüketilebileceği gibi az yağda kızartması da çok iyidir.

tarihinde yayınlandı

Cheesecake Tarifi-Farklı Sen Sebastian

cheesecake tarifi

Cheesecake tarifi genelden farklı çünkü doğal malzemeler ile Sen Sebastian Chessecake yapalım dedik ve yaptık. Epey lezzetli oldu. Ana malzeme olarak, fabrikasyon krem peynir yerine mera sütünden katkısız ve kaymak gibi Manyas loru kullandım. Diğer bizden olan malzemeler: Glütensiz organik karabuğday unu ve tabiki köy yumurtası . Kelepçeli kalıbımız geniş olduğundan kek ince oldu; siz 18cm’lik kalıp kullanın. Dilerseniz ev yapımı reçel ve marmelat çeşitlerimizi yanında sos olarak kullanabilirsiniz.


Cheesecake Tarifi için farklı Sen Sebastian için Gerekli Malzemeler

Cheesecake tarifi için malzemeler;

 • 600gr Kaymak gibi Manyas Loru
 • 4 adet Köy Yumurtası
 • 1.5 yemek kaşığı Karabuğday Unu
 • 1 paket Krema
 • 1 bardak toz şeker
 • 1 paket vanilya

Sen Sebastian Yapılışı


Tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalı. Lor, krema ve şekeri bir kapta homojen kıvama gelene kadar çırpın. Daha sonta vanilya ve karabuğday ununu ekleyip çırpın. Yumurtaları tek tek kırıp elle kaşıkla ya da mikserin en düşük ayarında hafif karıştırın. Yağlı kağıtla kapladığınız kalıba karışımı boşaltın. 190 derecede ısıtılmış fırında 35dk pişirin. Fırını kapatıp içinde 15dk daha bekletip keki çıkarın. 1 gece (en az 8 saat) buzdolabında dinlendirdikten sonra afiyetle yiyin.

Afiyet olsun,

Manyas Köy Pazarı

Not: Ürünlerimiz Manyas’ta üretilmektedir. Satış yerimiz ve kargo yaptığımız depomuz Şişli/İstanbul’dadır.

Ürünlerimizde doğal yetiştirme veya ormandan toplanan yabani malzemeler kullanılır. Ev yapımı, katkısız olup herhangi bir kimyasal içermezler. Geleneksel yöntemlerle meşe odunu ateşi kullanarak pişiriyoruz.

tarihinde yayınlandı

Kırmızı Erik Sirkesi (500 ml) – 20 TL

kırmızı erik sirkesi

Kırmızı Erik Sirkesi Al (500 ml) – 20 TL

Kırmızı Erik Sirkesi , kırmızı dağ eriğinden, doğal fermantasyon ile üretildi.

Doğal Fermente Erik Sirkesi filtre edilmemiştir, koruyucu ve katkı maddesi içermez. Pastörize edilmediği için doğal Probiyotik bakterileri içerir, canlı bir sirkedir.

Salatarinizda lezzet için kullanabilir, ayrıca içerek de tüketebilirsiniz.

Tüm sirke çeşitlerimizi görmek için tıklayınız.

Ürünlerimizin yetiştiği ortamı görmek ve nasıl yapıldıklarını izlemek için youtube kanalımıza abone olun.

tarihinde yayınlandı

Kuşburnu Marmelatı ile Su Muhallebisi

Yabani Kuşburnu Marmelatı ile Su Muhallebisi

Kuşburnu Marmelatı ile Su Muhallebisi yapalım ve doğal orman meyvesi olan, şifa kaynağı kuşburnunun faydalarını içeren leziz tatlıyı afiyetle yiyelim.

Doğal Katkısız Kuşburnu Marmelatı Al – net 500 gr / 29 TL

Kuşburnu Marmelatı ile Su Muhallebisi için Malzemeler

 • 2 su bardağı süt 1 su bardağı su
 • 3 yemek kaşığı buğday nişastası
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • Kuşburnu Marmelatı
 • Kavrulmuş fındık veya ceviz

Kuşburnu Marmelatlı Su Muhallebisi Yapılışı

Tencere içine süt, su, şeker ve nişastayı koyun ve iyice karıştırarak pişirin. Sıvı karışım kaynamaya başlayınca vanilyayı ekleyip karıştırın ve hemen ocaktan alın. Biraz ılındıktan sonra tas veya kupların yarısına kadar muhallebiyi paylaştırın. Üzerine kuşburnu marmeladını iki parmak kalınlığında olacak şekilde ilave edip fındık veya ceviz parçaları ile süsleyip servis yapın. Nefis basit bit tatlı ile kuşburnu meyvesinin şifasından basit ve keyifli bir şekilde yararlanın.
Afiyet olsun🤗.

Instagram hesabımızı takip edin güncel kalın. Ayrıca Google hesabımızdaki müşteri yorumlarına göz atın.

Bu tariften hoşlandıysanız diğer tariflere de göz atın.

tarihinde yayınlandı

Şekersiz Armut Pekmezi 425 cc-Net:500 gr – 40 TL

Katkısız Armut Pekmezi

Şekersiz Armut Pekmezi Satın Al

Şekersiz Armut Pekmezi yapmak için doğal, ilaçsız olan köy armutlarımızı kullandık.
Armutları temizleyip doğrandıktan sonra kazanlarda meşe odunu ateşinde kaynatarak bu nefis lezzetteki pekmez hazır ettik. Meyve tadını hissedeceksiniz. İlave şeker yok, katkı maddesi, koruyucu, kıvam arttırıcı yok.
Armut Pekmezimiz 425cc’lık kavanozlarda siz lezzet tutkunlarının beğenisine sunulmaktadır.

Armut pekmezini nasıl yaptık izlemek için lütfen tıklayınız.

Tüm pekmez çeşitlerimiz için lütfen tıklayınız.

tarihinde yayınlandı

Doğal Elma Sirkesi 500ml’lik şişe – 17TL

doğal fermente elma sirkesi

Doğal Elma Sirkesi Satın Al

Doğal elma sirkesi ni yapmak için, doğal, ilaçsız olan köy elmalarımızı kullandık.
Elmaları temizleyip doğrandıktan sonra suyun içine mayalanması için nohut ve sirke anasını attık. Aylarca ilgimizi ve emeğimizi vererek hazır hale getirdik. Sirkemiz yıllanmış sirkedir.
Doğal Fermente Elma Sirkemiz 500ml şişelerde siz lezzet tutkunlarının beğenisine sunulmaktadır.

Corona virüsünden korunmak isteyenler için.

Elma sirkesinin faydalarını görmek için lütfen tıklayınız.

Armut sirkemizi incelemek için lütfen tıklayın.