tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Güneşte Kurumuş Domates ile Kahvaltılık Ezme

doğal güneşte kurumuş domates

Güneşte Kurumuş Domates ile Kahvaltılık Ezme kahvaltı sofranızı şenlendirecek. Likopen zengini yaz domates kurusu ile yapımı basit, lezzeti fazlaca olan #KahvaltılıkEzme tarifini vereyim sizlere:).

Devamını Oku Güneşte Kurumuş Domates ile Kahvaltılık Ezme
tarihinde yayınlandı

Elma Pekmezi – net 500 gr ve net 750 gr

doğal katkısız organik elma pekmezi

Elma Pekmezi Al – net 500 gr – 40 TL

Ev Yapımı Elma pekmezi , köylümüzün kendi ihtiyacını sağlamak için bahçe sınırlarına ektiği ağaçların elmasından yaptık. Elma Pekmezini, kurt ve kuşlardan kurtulmuş olan elmaları temizlenip doğrandık; sonra kazanlarda meşe odunu ateşi ile pişirilerek elde ettik.

Kullandığımız elmaların şeker oranı üzüm, dut meyvelerinden daha az olduğu için ve ayrıca içine ilave şeker konulmadığından üzüm ve dut pekmezleri kadar koyu değildir.

Sağlıklı çünkü katkı maddesi, koruyucu yok. Şeker ilave edilmemiştir.
Elma Pekmezimiz net ağırlığı 500 gram olacak şekilde kavanozlarda siz lezzet tutkunlarının beğenisine sunulmaktadır.

Doğal elmalardan yapılmış pekmez de elmanın tüm faydalarını içermektedir. Hatta daha faydalı olduğunu söyleyebiliriz çünkü açık havada güneş altında yapılırken güneşten gelen ışınlar ile özündeki vitaminler aktive olarak daha sağlıklı ve faydalı bir hale gelmiştir.
Elmadan yapılan pekmez, yüksek doğal meyve şekeri içermesi sebebiyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağı deposudur. Özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır.

Elma pekmezinin faydalarını sıralayalım;

 • Kolesterol seviyesini dengeler
 • Cildi güzelleştirir.
 • Antioksidan etkisi sayesinde bağışıklık sistemini destekler.
 • Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Gün boyu zindelik ve enerji verir.
 • İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücudun kan yapımını hızlandırmaktadır.
 • Kemik erimesi problemi olan insanlar elma pekmezini kesinlikle tüketmelidirler.
 • Soğuk kış aylarından kaynaklanan soğuk algınlığı ve benzeri durumlarda bedeni destekler.

Ayrıca, tüm pekmez çeşitlerimizi görmek için tıklayınız.

Köyümüz nasıl bir yer ve ürünlerimiz nasıl yapılıyor izlemek için tıklayınız.

tarihinde yayınlandı

Ekinezya Çayı Faydaları

Ekinezya Faydaları

Ekinezya çayı faydaları ve çayı nasıl demlenir bu yazıda ele almaya çalıştım. Mevsim değişikliklerinin vücudumuz direncini düşürür. Özellikle kış aylarında, grip ve soğuk algınlığından korunmak mümkün. Bunun için de uzmanların önerilerinden biri de ekinezya çayı. Ekinezya veya diğer adıyla kirpi otu nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli?

Ekinezya Nedir?

Ekinezya diğer adıyla kirpi otu çok eski bir şifa otu olarak bilinir ve birçok eski kültür ilaç olarak kullandı. Özellikle Kuzey Amerika’nın yerlileri kirpi otunu öksürüğe, boğaz ağrılarına ve iltihaplanmalara karşı ilaç olarak kullanmışlardır. Geleneksel tıpta solunum ve idrar yolları iltihaplanmalarında ve zor kapanan dış yaralarda kullanılıyor. Ekinezyanın en yaygın kullanım alanı soğuk algınlığıdır.

Ekinezya (Kirpi Otu) Çayı Faydaları Nelerdir?

Yapılan bilimsel nitelikteki deneysel (deney hayvanları ve hücre kültürleri üzerinde) ve klinik (insanlarda) çalışmaların ekinezyanın soğuk algınlığı etkenlerine karşı vücudun bağışıklık sistemini desteklediğini belirten Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Yayımlanan çalışmalarda ekinezya ürünlerinin soğuk algınlığı, uçuk gibi virüsler üzerinde öldürücü etkisi bulunduğu gördük. Bu çalışmalarda, ekinezyanın hem bu virüsleri öldürdü hem de virüslerin yol açtığı iltihap etkenlerinin miktarını kontrol ederek boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı hasarı engellediği yazılı” dedi.

Ekinezyanın etkisi değişiyor

Ekinezya ürünlerinin soğuk algınlığı ve nezle üzerinde klinik etkinliğini ortaya koyan çalışmalara bakıldığında sonuçların tartışmaya açık olduğunun görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Konunun bilimsel olarak, tarafsız bir şekilde değerlendirildiğinde bir etki varsa vardır, yoksa yoktur. Eğer bu şekilde istikrarsız sonuçlar görülüyorsa, o zaman deney yöntemi ve uygulama sorunları söz konusu olduğunu, aslında bitkisel ilaçlarla yürütülen çalışmalarda bunun sık görülen bir durum olduğunu söylüyor. Bunun en önemli etkenleri, deneylerde kullanılan ilacın kalitesi, ilacın uygulandığı süre ve miktarıdır. Dolayısıyla yeterli kalitede güvenilir ürünleri, önerilen süre ve miktarlarda kullanmak önemli” dedi.

Ancak Tüketirken dikkat! 45 günden fazla kullanılmamalı

Öncelikle güvenilir kalitede ekinezya ürünü seçmek ve önerilen miktarlarda uygulamak gerektiğini ifade eden Yeşilada, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeterli seviyede etki sağlaması için en az bir ay kullanmak gerekir. Ancak 45 günden uzun süre ile sürekli kullanılması önerilmemektedir. Sonuç olarak, özellikle soğuk algınlığı riskinin yükseldiği kış dönemlerinde doğanın bizlere sunduğu bu etkili ve güvenilir silahlardan yararlanmak en akılcı yaklaşımdır. Hiç şüphesiz, öncelikli hedef “hastalığa yakalanmamak”, bu konuda bağışıklığı destekleyici bu tip ürünler koruyucu olarak yararlı olabilmektedir. Hastalığa yakalandığınızda ise bu tip ürünler ile uygulanan temel tedavinin yanı sıra şikayetlerin hafifletmek için yararlıdır”

Ayrıca, Dr. Gökhan Güler yazısında şunu da belirtti: “Bağışıklık sistemini güçlendirdiği yapılan deneylerle ispatlanmıştır. Annals of İnternal Medicine dergisinde yayınlanan klinik bir araştırmada Ekinezya bitkisinin soğuk algınlığına yakalanma ihtimalini ciddi oranda azalttığı saptanmıştır.”

Ekinezya Çayı Nasıl Tüketiliyor?

En doğal ve etkili yöntem çay olarak tüketmektir. Çünkü çay olarak tüketilmesinin en doğal ve etkili yöntem olduğunu uzmanlar belirtiyor.

Günlük kullanım: ekinezya bitkisinin sıcak suda 10-15 dakika bekletin. Elden edilen bitki çayının günde 3-5 fincan tüketilmesi uygundur. Bağışıklık sistemini aktivite etmek için: Sonbahar başından ilkbahar aylarına kadar 8 hafta sürdüreceğiniz kürler (günde 3 fincan) uygulayın. İhtiyaç duyduğunuzda 2 hafta ara verilerek devam edebilirsiniz.

Ekinezya bitkisinin komplikasyonları (yan etkileri) nelerdir?

Ek olarak, Dr. Gökhan Güler yazısında: “Gebelikte Ekinezya bitkisi asla kullanılmamalıdır. Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza danışmadan Ekinezya kullanılmamalıdır. Belirli aralıklarla kullanılmalıdır. Bebeklere ve çocuklara Ekinezya bitkisi vermeyin. Oto immün hastalığı olan kişiler Ekinezya bitkisini kullanmamalıdır. Ekinezya papatyagiller ailesine bağlı olduğu için papatya bitkisine alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır. Multipl Skleroz (MS), romatoid artrit ve lupus hastalığı olanlar doktor kontrolünde kullanmalıdır.” şeklinde belirtiyor.

Ayrıca, Ekinezyanın yararlarını ve kullanıldığı alanları özetlersek:

 • Ağrı kesici özelliği için kullanılıyor
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılıyor
 • Grip ve nezleye karşı koruma için kullanılıyor
 • Enfeksiyonları önlemek için kullanılıyor
 • Detoks etkisi için kullanılıyor
 • Vücut kırgınlığını ve halsizliği gidermek için kullanılıyor
 • Böcek ve yılan ısırığında tedavi edici etkisi için kullanılıyor
 • Diş ağrısını hafifletme etkisi için.

Önemli Not:

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmanız. Üstelik doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız

tarihinde yayınlandı

Katı Sabun mu Sıvı Sabun mu Kullanmalıyız?

zeytinyağı sabunu

Katı Sabun mu Sıvı Sabun mu Kullanmalıyız? Yazımızda bu sorunun yanıtını vermeye çalıştık.

Aşı bulundu, bahar geldi ve sonrası da yaz.
Açık hava ve bol güneşli ortamda virüsün yayılması yavaşlayabiliyor.
Zaten normalleşmenin kısa bir zaman sonra başlayacağının sinyallerini devlet yönetimi vermeye başladı.
Gerçekçi olmak gerekirse, sokağa çıkma yasakları gevşetilse de sosyalleşmeye de başlasak, maske kullanımı daha uzunca bir süre, en iyimser 2022 yılına kadar devam edecek gibi görünüyor.
Aynı zamanda hijyen de önem seviyesini korumaya devam edecek ve etmeli de zaten. Tüm bu koşullarda, el hijyenini baş aktörü sabun, hayatımızın merkezinde yerini korumaya bir süre daha devam edecek.

Katı Sabun mu Sıvı Sabun mu?

Bu nedenle kafamızı kurcalayan “Katı Sabun mu Sıvı Sabun mu Kullanmalıyız?“ sorusunu yanıtını araştırdım. Bulduğum yanıt beni kullandığımız sabunun, sıvı da olsa katı da olsa basit ve saf olması sonucuna götürdü.

Sabunun kimyasına bakarsak aslında sıvı sabun da katı sabun da aynı içerikte üretmek mümkün.
Ancak özellikle sıvı sabunların daha güzel kokması ve daha canlı bir renge sahip olması için içerisindeki kimyasallar daha fazla. Bu nedenle genel olarak bakılırsa katı sabunun daha sağlıklı olduğu söylenebilir
Öte yandan, çok fazla kişinin kullanabileceği bir ortamda sıvı sabun daha sağlıklı görünüyor. Ancak aile içinde kullanacaksanız, sıvı sabun alırken hangi ürünün güvenilir olduğu tam olarak anlamıyorsanız ve daha uygun fiyatta olması isteniyorsa katı sabun tercih edin.

Katı sabunun olumsuz yönleri: görsel olarak eski moda ,kullanışsız olması ve gliserin içermeyen katı sabunların cildin kurumasına neden olmasıdır.  Ayrıca çok fazla kişi tarafından kullanılacaksa üzerinde bakteri birikebilmesi de muhtemel. Ama tüm bu dezavantajların bir çaresi var.
Basitçe, kullanımdan sonra sabunun üstünde kalan köpüğü akıtmak, bu bakterilerden kurtulmak için yeterli. Bu nedenle uzmanlar aile içi kullanım için kalıp sabunların zararsız olduğu görüşünde.

Kalabalık ortamlarda sıvı sabun kullanmak daha faydalıdır fakat sıvı sabunlar da tamamen bakterisiz değil.
Uzmanlar sıvı sabunların kalıp sabunlardan daha az bakteri taşıdığını kabul ediyorlar. Ama tekrar tekrar doldurulup kullanılan sıvı sabun kapları zamanla bakteri üretebiliyor. Bu yüzden sıvı sabun kaplarının tekrar doldurulmadan önce temizlenmesine özen göstermelisiniz.
Özellikle, ortak kullanım alanlarındaki sıvı sabunların kalitesini bilmemiz mümkün olmaz. Bunun için çantanızda minik  saf katı bir sabun bulundurun, bu çözüm olabilir.

Sıvı Sabun Alırken Dikkat

Sıvı sabun alırken mümkün olduğu kadar kokusuz ve renksiz ürünler tercih etmelisiniz. Ancak piyasadaki neredeyse bütün sıvı sabunlarda normalden fazla ölçüde kimyasal bulunduğu da bir gerçek.
Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yöneticilerinden Dr. Janet Woodcock ‘un açıklamasında, “Kullanıcılar antibakteriyel sıvı sabunların mikropların ve bakterilerin yayılmasını önlediğini düşünüyorlar ancak elimizde antibakteriyel sıvı sabunların katı sabunlardan daha etkili olduğuna dair bilimsel bir kanıt yok.” dedi.

FDA aynı zamanda antibakteriyel sabunlarda kullanılan triclosan ve triclocarban maddelerini yasakladı. Yasağın gerekçesi bu maddelerin uzun dönemli kullanımlarda sağlık sorunlarına yol açabileceği şüphesi. Bazı araştırmalarda, uzmanlar, bu maddelerin uzun süreli kullanımının hormonal bozukluklara yol açabildiği gözlemledi.
Kimyasal madde içermeyen sıvı sabun bulmanın zorluğundan ötürü, saf ve doğal katı sabun kullanılması yönünde tercih yapın.
Katı sabun alırken de yine aynı şekilde kokusuz-renksiz ürünler tercih edin. İçerisinde gliserin olup olmadığından emin olun. Gliserin içeren sabunlar hem cildin nemini daha çok muhafaza eder, hem de egzama gibi cilt sorunlarında tedaviye yardımcı olur.

Zeytinyağlı Sabun En Doğal Sabun

Zeytinyağlı sabun en doğal nemlendiricilerden birisidir.
Kuru bir cilde sahip olmaktan yakınıyorsanız zeytinyağlı sabun tam ihtiyacınız olan şey. Zeytinyağlı sabun, doğal bir nemlendirici olan gliserinin en saf halini barındırır. Zeytinyağı sabunu cildi nemlendirmesinin yanı sıra, gün içerisinde cildinize yapışan kirleri de etkin bir şekilde temizler. İçeriğindeki A ve E vitaminleri sayesinde havadaki serbest radikallerle mücadele eder.

Sonuçta, kullanacağınız sabun sıvı da olsa katı da olsa; içinde kimyasal madde özellikle triclosan ve triclocarban maddeleri olmadığına emin olun. Oldukça basit, saf içerikli sabun tercih edin. Bulmak kolay saf zeytinyağı sabunu en iyi alternatif gibi görünüyor.

Önemli Not:

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmanızı ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız

Google sayfamız.

tarihinde yayınlandı

Doğal Beyaz Tarhana

Devamını Oku Doğal Beyaz Tarhana

tarihinde yayınlandı

Saç Dökülmesi İçin Basit Losyon

saç sağlığını destekler

Saç dökülmesi, hem kadın hem de erkeklerin zaman zaman yaşadığı bir sorundur. Bu durumun, başlıca nedenleri, düzensiz beslenme, stres, hava kirliliği olarak sıralanabilir. Sonuçta, evde doğal malzemelerle saç sağlığını destekleyip daha güçlü saçlara sahip olabilmeniz mümkün.

Saç dökülmesi için evde kendiniz kolayca losyon yapabilirsiniz.

Özellikle saç dökülmesine karşı sarı kantaron yağını banyoya girmeden 1 saat önce saç diplerine masaj yaparak yedirin.
Böylece banyodan sonra aşağıdaki basit tarifi (doğal losyonu) saçınıza uygulayın.

Gereken malzemeler (hepsinden 1’er tutam):

Hepsini büyük bir kupanın içine koyun üzerlerine kaynar suyu dökün, 10 dk demleyip süzün.  Losyon ılıyınca saçınıza uygulayın.

Bu malzemeleri nereden bulacağım? aktara kim gidecek şimdi demeyin. Manyas Köy Pazarı olarak nerede olursanız olun evinize kargo ile yolluyoruz. Yukarıdaki kırmızı linklere tıklayıp sipariş vermeniz yeterli.

Dükkanımıza gelip almak isterseniz lütfen tıklayın.

Sağlıkla kalın,

Manyas Köy Pazarı

tarihinde yayınlandı

Doğal Ürünler

Ramazan için Gıda Paketi

Doğal ürünler ‘imizi inceleyip satın almak için tıklayınız. Doğal, gerçek, katkısız ve ev yapımı köy ürünleri.

İlk siparişinize özel 20 TL indirim, ürünleri sepete at, ödeme sayfasında kupon kodu kutucuğuna hosgeldin yazıp kullana tıkla. (en az 180tl siparişlerde geçerlidir)

Manyas Köy Pazarı size yerli, katkısız ve sağlıklı kalmamızı destekleyen doğal köy ürünlerinizi tüketmenizi öneriyor.

Doğal Köy Ürünleri Nasıl Olmalı?

 • Ata tohum kullanılacak
 • Böcek ilacı, ot ilacı gibi zirai ilaç kullanılmayacak.
 • Sünni gübre kullanılmayacak
 • Hayvan gübresi kullanılacak
 • Tarlaların bulunduğu ortamdaki hava ve su temiz olacak
 • Doğada kendi kendine yetişen malzemeler kullanılacak(böğürtlen, kuşburnu, ıhlamur, yabani erik vb…)
 • Ev yapımı ürünlerin içine kesinlikle koruyucu, kıvam arttırıcı ve benzeri hiç bir katkı maddesi konulmayacak.

Mevsim değişikliklerinin olumsuz etkilerini aza indirmek ve kışa hazırlanmak için; bünyemizi her daim güçlendirecek sağlıklı, katkısız ve doğal gıdaları tüketmeliyiz.

Bu gıdaların, bol bol antioksidan içermesi ve bağışık sisteminizi destekleyen özellikte olması gerekiyor. Bunun için gerçek ekolojik ürünler tükettiğinize emin olmanız gerekir. Gerçekten doğal ve kaliteli ürünü bulmak oldukça zor ama bulduğumuz zaman bu tip üreticilere sahip çıkıp desteklemek, daha bol üretmelerini teşvik etmek, bu ürünlerin devamlılığını sağlamak konusunda en büyük destektir.

Doğal Ürünler ‘i Nerede Yetiştiriyoruz?

Manyas’ta bulunan, doğal ürünler ve yöresel ürünler doğal ve lezzetlidir. Çünkü burada geleneksel tarım yöntemi ile yani zirai ilaç ve sunni gübre kullanılmadan yetiştiriyoruz. Koçoğlu Köyünde yetiştirdiğimiz ürünler başta olmak üzere Manyas’ın diğer köylerinden temin edilen doğal yöresel ürünleri, doğal lezzet tutkunları için kolay ulaşılır kılmak istedik.

Aşağıda belirttiğimiz vizyonumuz ışığında belirlediğimiz görevlerimizi yerine getirmek için tutku ile çalışıyoruz. Sizlerden gördüğümüz güven ve ilgi en büyük motivasyon kaynağımızdır. Bizden desteğini esirgemeyen değerli doğal lezzet tutkunlarına çok teşekkür ediyoruz.

Vizyonumuz:

Gerçek köy ürünleri ‘ni, şehirlerde yaşayan, “sağlıklı-doğal lezzet tutkunları” için kolay ulaşılabilir kılmak.

Görevlerimiz:

 • Geleneksel tarım yöntemlerini destekleyip teşvik etmek.
 • Doğal köy ürünlerinin sürdürebilir olması için çalışmak.
 • Köylümüzün, emeğinin karşılığını almasına katkıda bulunmak.
 • Doğal köy ürünlerinin, üreticiden tüketiciye aracısız ulaşması için çalışmak.
 • Doğal lezzet tutkunlarının, arzuladığı ürünlere kolay ve en iyi şekilde ulaşmalarını sağlamak.

Google sayfamız.

tarihinde yayınlandı

Doğal Kestane Ihlamur Balı

Balcı Fethi

Doğal Kestane Ihlamur Balı, ıhlamur ve kestane ağaçlarından oluşmuş ormana yerleştirilmiş kovanlardan geliyor.

Nefis bir bal.

Balıkesir ile Bursa komşu illerdir. Manyas Bursa sınırına yakındır. Kuzenim Fethi, Bursa ili içindeki ıhlamur kestane ağaçlarının olduğu ormana kovanlarını taşır ve oradan bu şifa kaynağı balı elde eder. Size de bu balın keyfini sürmek düşer.

Kestane Ihlamur Balı – net 880 gr – 110 TL

İlgili video için lütfen tıklayınız.

Balımızla tatlandırabileceğiniz bitki çaylarımızı görmek için tıklayınız.

tarihinde yayınlandı

Doğal Yerli Kırmızı Mercimek

doğal kırmızı mercimek

Doğal Yerli Kırmızı Mercimek Al – 20 TL/ kg

Doğal Yerli Kırmızı mercimek, geleneksel tarım yöntemiyle, ilaçsız, hormonsuz yetiştirildi. Tohumundan ürüne kadar yerli.

Güzel, parlak görünsün diye yağlama yapılmadı. Koruyucu ilaç kullanılmadı.

Tadından doğallığını anlayacaksınız. Çorbasını yapın, çoluk çocuk güven ve afiyetle için.

Bakliyat çeşitlerimizi görmek için tıklayınız.

Instagram sayfamızı takip edip yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

tarihinde yayınlandı

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayının Faydası

Papatya Çayı Faydaları, farklı türlerde antioksidan içermesinden kaynaklanmaktadır. Pataya çayı,doğal tadının yanı sıra vücuda çeşitli yararlar sağlayan popüler bir içecektir. Papatya çiçeklerinin Mayıs ayında toplanıp kurutulur ve bu çay, kafein içermemesinden dolayı yeşil veya siyah çaya alternatif olarak tüketilebilirsiniz.  Bu antioksidanların bazıları, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara yakalanma risklerini azaltmada rol oynayabilmektedir. Papatya çayı aynı zamanda, sindirim sistemine ve uykuya yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir. Bu yazıda, papatya çayının 5 potansiyel sağlık yararı bilimsel veriler ışığında sizleri aydınlatmak için derlenmiştir. Papatya çayı faydaları ‘ndan bahsedebilmek için kullanılan papatyanın Mayıs ayının mis kokulu minik papatya olması gerekiyor. Büyük ve albenisi daha fazla olan ve yaygın olarak satılan papatya türü, tıbbi papatya çayı faydaları içermemektedir.

Tıbbi Papatya Al-15 TL

Devamını Oku Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?