tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Kırmızı Meyveler , Kırmızı Sebzeler ve Faydaları

Kırmızı Meyveler ve Sebzeler

Kırmızı meyveler , kırmızı sebzeler yani Kırmızı besin içeren gıda paketi antioksidan bakımından zengin olan; doğal ürünler yani doğal meyve ve doğal sebzelerden üretilmiş ürünlerimizi içermektedir.

Paketin fiyatı 114 TL yerine 100 TL’dir. İncelemek için lütfen tıklayınız.

Paket İçeriği:

 • Kızılcık Marmelatı 415 gram
 • Kuşburnu Marmelatı 500 gram
 • Kuşburnu Kurusu 300 gram
 • Çilek Reçeli 350 gram
 • Kurutulmuş Domates 200 gram
 • Domates Rendesi 660cc
 • Elma Kurusu 200 gram

Kırmızı Meyveler Kırmızı Sebzeler ve Faydaları Nelerdir?

Kırmızı gıda, yani kırmızı renkte olan sebze ve meyvelere günlük aldığımız gıdaların içinde yer vermemiz, sağlımız açısından oldukça faydalıdır. Kırmızı sebze ve meyveler, kırmızı renklerini ‘likopen’ ve ‘antosiyanin’ adı verilen doğal pigmentlerden alırlar. Bu kırmızı renkli pigmentlerin bulunduğu başlıca besinler; domates,kuşburnu, kızılcık çilek gibi meyve ve sebzelerdir. Kırmızı elma da antioksidan bakımından oldukça zengin olduğu için sıkça tüketilmesi yararlı bir meyvedir.
Kırmızı besinlerde yer alan likopen, pek çok kanser türüne karşı koruyucu güçlü bir antioksidan olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.
İşlenmiş domateste,vücut tarafından kullanılan likopenin miktarı da artmaktadır. Mesela kaynatılarak koyulaştırılmış domates rendesi kullanıldığında, çiğ tüketilen domatese kıyasla daha fazla likopen almış oluruz.
Ayrıca, Kuşburnu, tüm meyve ve sebzeler arasında en fazla miktarda C vitamini içeren gıdadır.Mesela, kuşburnundaki C vitamini, portakaldan 8 kat fazladır.
Çilek, antioksidan etkisi bulunan quarsetin bakımından zengindir.

Likopen ve Quarsetin , antioksidan özelliği nedeniyle hem kansere karşı savaşır hem de kalp sağlığına faydalıdır.

Antosiyaninler, öğrenme ve hafızayı da etkiliyor.

Kırmızı meyve ve sebzeler, su ve lif içermeleri nedeniyle tokluk hissinin arttırarak kilo kaybını da kolaylaştırmayı destekliyor.

Kırmızı meyve ve sebzelerin beslenmemizde çok önemli olduğunu bilip günlük menülerimizde mutlaka bulunmalıdır. Faydaları özetle: kanser hücreleri ile savaşır, kronik hastalıkların engellenmesine yardımcı olabilir, kalbi korur, beyni destekler ve kilo vermeye yardımcıdır.

Tüm ürünlerimiz incelemek için lütfen tıklayınız.

Google hesabımızda hakkımızda yapılmış yorumları okumak için lütfen tıklayınız.

Önemli not:

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiğini ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Sağlıklı Besin Temiz Çevrede Yetişir

sağlıklı besin nerede bulurum

Sağlıklı besin talebinin artması ile bugünlerde, o kadar çok doğal ürün pazarlayan kişi / kurum, kooperatif, market var ki  neden bizden alasınız, bizim farkımız ne? kısaca anlatayım.

Doğal Ürünler yani Sağlıklı Besin Köyden Geliyor

Ağustos ayında Koçoğlu Köyü’nü tepeden gören, en güzel manzarası olan üzüm bağından çektiğim fotoğrafı paylaşmak istedim.Köyümüzün meşe ormanları içinde olduğunu her fırsatta dile getirtiyordum. Bu güne kadar bunu, bu kadar net gösteren bu fotoğrafı paylaşmadığımı fark ettim ve hemen paylaşma kararı aldım.
Resmi görünce, etrafı ormanla çevrili bu köyün havasının ne kadar temiz olduğunu tahmin edersiniz. Sulama,köyün etrafından geçen dereden ve tarlalara yapılan tertemiz doğal kaynak suyu çeşmelerinden yapılmakta.
Bir gıdanın temiz besin olması, sağlıklı besin olması için üretildiği çevrenin önemi çok büyük. İstediğiniz kadar ata tohum kullanın, ilaçsız tarım yapın ama tarlanın, bahçenin bulunduğu ortamın havası ve kullandığınız sular yeterince temiz değilse nasıl gıdamız temiz diyebiliriz?  İşte bizim farkımız; ata tohum kullanmamız, geleneksel tarım yapmamız, ormanın yabani meyvelerini toplayıp malzeme olarak kullanmamız değil; asıl fark ürünlerin yetiştiği / toplandığı ortamın havasının, suyunun temiz olması. Temiz çevrede doğal besin sağlıklı bir şekilde geleneksel yöntemlerle üretiliyor hem de geleneksel üretim yöntemleri ile.

Bu günlerde, böyle izole bir ortamda yetişmiş, katkısız ve koruyucu ve boyar madde içermeden hazırlanmış doğal ürünler , yani doğal besini bulmak oldukça zor.
Biz, Manyas Köy Pazarı olarak, sağlıklı besin içeriği yüksek doğal ürünler ‘in kolay ulaşılabilir olmasını ve köylümüzün daha fazla üretmesini sağlamak için gayret ediyoruz.

Sizler istediğiniz sürece, biz bu yolda yürümeye devam etmeye kararlıyız. Daha yolun başındayız ve yapacağımız çok şey var.

Manyas Köy Pazarı

Tüm ürünlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.

Ürünlerimiz ve bizim hakkımızdaki yorumları incelemek isterseniz lütfen tıklayınız.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Süt Karameli

süt reçeli

Süt karameli, İspanyolca’da dulce de leche de deniyor. Bir başka adı da süt reçeli. Süt reçelini almak için lütfen tıklayınız.

Süt karameli : Latin Amerikan ülkelerinin en çok tercih edilen kahvaltılık reçel dir.

Manyas’ın bayırda doğal beslenen ineklerinin sütünden yapıldı. Süt reçelinin kalitesini belirleyen en önemli unsur, kullanılan sütün kalitesidir. Meralarda otlayan, taze otlarla beslenen ineklerin sütünün lezzeti ve daha sağlıklı oluşu herkesin malumudur. Biz en kaliteli sütü kullanarak dulce de lehce ‘yi yaptık.

Sadece süt, pancar şekeri ve vanilya. Koruyucu ve katkı maddesi içermez.

Doğal kaliteli süt içine Susurlu’daki fabrikanın pancar şekerini ve vanilyayı bir tencereye koyup koyulaşana kadar sürekli karıştırarak pişirdik. Çok lezzetli oldu.

Ev de uğraşmayı göze alanlar bunu evlerinde de yapabilirler. Bu çabaya değmesi için merada otlayan ineklerin sütünü bulup yapmalarını önemle tavsiye ederiz aksi hale bizimki kadar güzel olmaz 🙂 .

100% doğal nefis lezzeti süt reçelini mutlaka deneyin.

Reçel ve marmelat çeşitlerimizi görmek için tıklayınız.

Köyümüzle ilgili videoları görmek için youtube kanalımıza üye olunuz.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Küresel Isınma ile Mücadele

kuresel isinma mucadele

Küresel ısınma ve etkilerini iyice hissetmeye başladık, kim der ki Kasım’ın ortasındayız diye, bildiğimiz bahar havası…
Şahsen beni hiç mutlu etmiyor. Sanırım altındaki anormallik ve gelecek açısından endişe yaratması nedeniyle. Bilim insanlarına göre ısınma, katlanarak hızlanmaya devam edecek eğer bir şeyler yapılmaz ise. Peki çaresiz miyiz?

Küresel Isınmaya Karşı Neler Yapabiliriz?

Birey olarak herkesin yapabileceği küçük katkılar olacağına inanıyorum ve bu küçük katkılar birleşerek büyük etkiler yaratacaktır.İşin özü: dünyaya, doğaya bıraktığımız insan izlerini azaltmak ve olduğunca basit ve doğal yaşamak.
Mesela, mümkün oldukça yürüyelim, toplu taşıma öncelikli tercihimiz olsun. Elektrik ve su tüketimimizi olabildiğince azaltmaya çalışalım. Doğayı tükettiğini, zarar verdiğini bildiğimiz markaların ürünlerinden , fabrikasyon gıdalardan almayalım, butik yani küçük üretimi ve üreticiyi destekleyelim, karbon ayak izleri daha az olan doğal ürünleri tercih edelim vb…

Doğaya saygılı yöntemlerle üretilmiş doğal ürünleri tercih ederek bu tip üreticileri ve markaları destekleyelim.

Küresel ısınma karşısında artık konuşmayı bırakıp eyleme geçmemiz gereken bir zaman, fedakarlık yapma zamanı. Bunları yapmaz isek geleceğe nasıl umutla bakacağız, çocuklarımıza nasıl umut vereceğiz?
Kişi kendi imkanları dahilinde, küçük mü, büyük mü bakmadan ne yapabilirse yapmalı artık. Bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum çünkü geleneksel tarım yöntemlerini kullanan, ata tohumu koruyan ve çoğaltan köylümüzü destekleyip cesaretlendiriyorum. Emeklerinin karşılığını almaları için çalışıyorum; onların görünmeyen olağan üstü gayretlerini görünür kılmaya çalışıyorum. Doğal olana insanların kolay ulaşabilmesi için gayret ediyorum. En büyük kazancım tüm bunların bana huzur vermesi ve gelecek açısından umutları yeşertiyor olması.

Siz de kendinize sorun, küresel ısınmaya ve çevresel sorunlarla mücadeleye sağladığım katkıyı, nasıl artırırım diye, mutlaka bir cevap bulacaksınız. Çaresiz değiliz, çare biziz…

Son olarak sizlerle vizyon ve görevlerimizi paylaşayım:

Vizyonumuz:

Gerçek köy ürünlerini, şehirlerde yaşayan, “sağlıklı-doğal lezzet tutkunları” için kolay ulaşılabilir kılmak.

Görevlerimiz:

 • Geleneksel tarım yöntemlerini destekleyip teşvik etmek.
 • Doğal köy ürünlerinin sürdürebilir olması için çalışmak.
 • Köylümüzün, emeğinin karşılığını almasına katkıda bulunmak.
 • Doğal köy ürünlerinin, üreticiden tüketiciye aracısız ulaşması için çalışmak.
 • Doğal lezzet tutkunlarının, arzuladığı ürünlere kolay ve en iyi şekilde ulaşmalarını sağlamak.


Sevgiler,

Hakkımızda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz lütfen tıklayınız.

google hesabımızdaki yorumları incelemek için lütfen tıklayınız.

Barış Çetin

Manyas Köy Pazarı Kurucusu

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Doğal Ürünler

doğal katkısız ürünler

Doğal ürünler ‘imizi inceleyip satın almak için tıklayınız. Doğal, gerçek, katkısız ve ev yapımı köy ürünleri.

Manyas Köy Pazarı size yerli, katkısız ve sağlıklı kalmamızı destekleyen doğal köy ürünlerinizi tüketmenizi öneriyor.

Doğal Köy Ürünleri Nasıl Olmalı?

 • Ata tohum kullanılacak
 • Böcek ilacı, ot ilacı gibi zirai ilaç kullanılmayacak.
 • Sünni gübre kullanılmayacak
 • Hayvan gübresi kullanılacak
 • Tarlaların bulunduğu ortamdaki hava ve su temiz olacak
 • Doğada kendi kendine yetişen malzemeler kullanılacak(böğürtlen, kuşburnu, ıhlamur, yabani erik vb…)
 • Ev yapımı ürünlerin içine kesinlikle koruyucu, kıvam arttırıcı ve benzeri hiç bir katkı maddesi konulmayacak.

Mevsim değişikliklerinin olumsuz etkilerini aza indirmek ve kışa hazırlanmak için; bünyemizi her daim güçlendirecek sağlıklı, katkısız ve doğal gıdaları tüketmeliyiz.

Bu gıdaların, bol bol antioksidan içermesi ve bağışık sisteminizi destekleyen özellikte olması gerekiyor. Bunun için gerçek ekolojik ürünler tükettiğinize emin olmanız gerekir. Gerçekten doğal ve kaliteli ürünü bulmak oldukça zor ama bulduğumuz zaman bu tip üreticilere sahip çıkıp desteklemek, daha bol üretmelerini teşvik etmek, bu ürünlerin devamlılığını sağlamak konusunda en büyük destektir.

Doğal Ürünler ‘i Nerede Yetiştiriyoruz?

Manyas’ta bulunan, doğal ürünler ve yöresel ürünler doğal ve lezzetlidir. Çünkü burada geleneksel tarım yöntemi ile yani zirai ilaç ve sunni gübre kullanılmadan yetiştiriyoruz. Koçoğlu Köyünde yetiştirdiğimiz ürünler başta olmak üzere Manyas’ın diğer köylerinden temin edilen doğal yöresel ürünleri, doğal lezzet tutkunları için kolay ulaşılır kılmak istedik.

Aşağıda belirttiğimiz vizyonumuz ışığında belirlediğimiz görevlerimizi yerine getirmek için tutku ile çalışıyoruz. Sizlerden gördüğümüz güven ve ilgi en büyük motivasyon kaynağımızdır. Bizden desteğini esirgemeyen değerli doğal lezzet tutkunlarına çok teşekkür ediyoruz.

Vizyonumuz:

Gerçek köy ürünleri ‘ni, şehirlerde yaşayan, “sağlıklı-doğal lezzet tutkunları” için kolay ulaşılabilir kılmak.

Görevlerimiz:

 • Geleneksel tarım yöntemlerini destekleyip teşvik etmek.
 • Doğal köy ürünlerinin sürdürebilir olması için çalışmak.
 • Köylümüzün, emeğinin karşılığını almasına katkıda bulunmak.
 • Doğal köy ürünlerinin, üreticiden tüketiciye aracısız ulaşması için çalışmak.
 • Doğal lezzet tutkunlarının, arzuladığı ürünlere kolay ve en iyi şekilde ulaşmalarını sağlamak.

Google sayfamız.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Yılbaşı Hediye Paketi

en değişik yılbaşı hediye paketi

Doğal Ürünler ile hazırlanmış Yılbaşı hediye paketi ile Fark Yaratın!

Devamını Oku Yılbaşı Hediye Paketi
tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Kızılcık ve Kızılcığın Faydaları Nelerdir ?

Devamını Oku Kızılcık ve Kızılcığın Faydaları Nelerdir ?