tarihinde yayınlandı

Isırgan Otunun Faydaları ve Isırgan Çayı

doğal ısırgan otunun faydaları

Isırgan otunun faydaları saymakla bitmez, bunlara değinmeden önce, ısırgan otumuzun özelliğinden bahsetmek istiyorum. Ormanda insan müdahalesi olmadan kendi kendine yetişen ısırganı, toplandıktan sonra ayıklayıp kurutularak tüketime hazır hale getirdik. Meşe ormanından toplandı ve tek tek yaprakları ayıklandı. Birinci sınıf, yüksek kaliteli ısırgan yapraklarını gölgede kuruttuk.

Isırgan Otu Çayı Orman Ürünüdür ! Ormanda kendi kendine yetişmiş yeni sezon kurutulmuş ısırgan almak isterseniz lütfen tıklayınız.

Isırgan Otunun Faydaları

Kanı temizler, kan yapar ve kanın pıhtılaşmasını engelleme özelliği vardır.
İştah açıcı olarak kullanılır, mideyi ve karaciğeri temizler, sarılıkta faydalıdır.
İdrar ve balgam söktürücü özelliği vardır.
Anne sütünü çoğaltma özelliği olduğundan, emziren anneler tarafından sıklıkla tercih edilir. Egzamayı tedavisinde kullanılır.
Boğaz ağrılarına ve her şekilde vereme iyi geldiği belirtilmektedir
Böbrek ve mesanede oluşan kumu söktürür , kabızlığa faydalıdır.
Mide ve bağırsak gazlarını giderir ve hazmı kolaylaştırır.
Kramplara, Kusmaya ve halsizliğe iyi gelir.
Alerjik rahatsızlıklarda, gut hastalığında, alerjik hapşırmalarda, romatizmal hastalıklarda fayda verir.

Doğal Isırgan Otunun Faydaları
Isırgan Otunun Faydaları


Isırgan Çayı Nasıl Hazırlanır?

Isırgan çayını hazırlamak oldukça basittir.
Bir bardak kaynar suya 4-10 gram ufalanmış ısırgan yaprağı konarak 10 dakika bekletilip demlenmesi sağlanır. Demini aldıktan sonra bir süzgeç yardımı ile süzülür. Dilerseniz şeker ya da bal ile tatlandırabilirsiniz. Şifa deposu ısırgan çayını günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Isırgan otu faydalarını neler olduğunun bilgisini verdik; ısırgan çayı nasıl demlenir günde kaç bardak içilir paylaştık. Size de ürünümüzü alıp kullanmak size kalıyor 🙂 Afiyet olsun.

Isırganın yetiştiği köyümüzün ortamını görmek için lütfen tıklayınız. Köyümüz Balıkesir / Manyas’ın orman köyü olan Koçoğlu Köyüdür. Havası tertemiz ormanda, kendi kendine yetişmiş bu ısırgan otundan memnun kalacaksınız, doğallığını lezzetinden anlayacaksınız.

Manyas Köy Pazarı / Barış Çetin

Önemli Not:

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiğini ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız.