tarihinde yayınlandı

Isırgan Otunun Faydaları ve Isırgan Çayı

ormandan toplanmış ısırgan çayı

Isırgan otunun faydaları saymakla bitmez, bunlara değinmeden önce, ısırgan otumuzun özelliğinden bahsetmek istiyorum. Ormanda insan müdahalesi olmadan kendi kendine yetişen ısırganı, toplandıktan sonra ayıklayıp kurutularak tüketime hazır hale getirdik. Üstelik, meşe ormanından toplandık ve tek tek yaprakları ayıklandık. Birinci sınıf, yüksek kaliteli ısırgan yapraklarını gölgede kuruttuk.

Isırgan Otu Çayı Orman Ürünüdür ! Ormanda kendi kendine yetişen yeni sezon kuru ısırgan almak isterseniz lütfen tıklayınız.

Isırgan Otunun Faydaları ve Kullanım Alanları

Kanı temizler, kan yapar ve kanın pıhtılaşmasını engelleme özelliği vardır.
İştah açıcı olarak kulanım yaygındır, ayrıca mideyi ve karaciğeri temizler, sarılıkta faydalıdır.
İdrar ve balgam söktürücü özelliği vardır.
Anne sütünü çoğaltma özelliği bulunur bu nedenle emziren anneler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Egzama tedavisinde kullanımı vardır.
Boğaz ağrılarına ve her şekilde vereme iyi geldiği belirtilmektedir
Böbrek ve mesanede oluşan kumu söktürür , kabızlığa faydalıdır.
Mide ve bağırsak gazlarını giderir ve hazmı kolaylaştırır.
Kramplara, Kusmaya ve halsizliğe iyi gelir.
Alerjik rahatsızlıklarda, gut hastalığında, alerjik hapşırmalarda, romatizma hastalıklarda fayda verir.


Isırgan Çayı Nasıl Hazırlanır?

Isırganın çayını hazırlamak oldukça basittir.
Bir bardak kaynar suya 4-10 gram ısırgan yaprağı koyup özellikle 10 dakika bekleyin, demlenmesi sağlayın. Demini alan ısırganı bir süzgeç yardımı ile süzün. Dilerseniz şeker ya da bal ile tatlandırabilirsiniz. Sonuçta, şifa deposu ısırgan çayını günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Isırgan otu faydalarını neler olduğunun bilgisini verdik. Ayrıca ısırgan çayı nasıl demleriz ve günde kaç bardak içebiliriz paylaştık. Size de ürünümüzü alıp kullanmak size kalıyor 🙂 Afiyet olsun.

Isırganın yetiştiği köyümüzün ortamını görmek için lütfen tıklayınız. Köyümüz Balıkesir / Manyas’ın orman köyü olan Koçoğlu Köyüdür. Havası tertemiz ormanda, kendi kendine yetişmiş bu ısırgan otundan memnun kalacaksınız, doğallığını lezzetinden anlayacaksınız.

Manyas Köy Pazarı

Önemli Not:

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiğini ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız.