tarihinde yayınlandı

Ihlamur Kaynatılır mı?

Babaannem sağken köye gittiğimde maşınganın üzerinde kaynamakta olan ıhlamur bulunurdu hep. Yani eskiler ıhlamuru kaynatırlardı. Çünkü ıhlamur kaynadıkça kokusu güzelleşir, rengi kıpkırmızı, tadı da oldukça güzel olurdu.
Günümüzde uzmanlar ıhlamur da dahil bitkilerin kaynatılmadan 8-10 dakika demlenerek tüketilmesini öneriyorlar. Kaynatılan ıhlamurda yaralı polifenol miktarının azaldığını belirtiyorlar.
Adaçayı, nane, papatya, kekik vb. neyi kaynatırsan kaynat tadında acılaşma oluyor ıhlamur hariç. Ihlamuru kaynatınca tat ve koku daha güzelleşiyor.
Bu ilginç durum, ıhlamurun kaynatılmaması gerektiği gerçekten doğru mu? sorusunu aklıma getirdi ve biraz araştırma yaptım. Ortaya çıkan sonuç ıhlamur kaynatılmamalı oldu. Kaynatılan ıhlamur tat, koku ve görünüm açısından güzelleşirken ıhlamurun faydaları kayboluyor.
Araştırmamda gördüm ki  diğer bitkiler kaynatıldığında zararlı maddeler açığa çıktığı belirtilirken ıhlamur için sadece faydasının kaybolduğu belirtiliyor.

Ihlamur Nasıl Hazırlanır?

Ihlamur ideal olarak şu şekilde hazırlanmalı:

Önce demliğinizin ebadına göre yeterince ıhlamuru alıp soğuk suyla yıkayıp süzün. Sonra demlik içine ıhlamurları koyup üzerine taze kaynamış suyu ekleyip, demliğin kapağını kapatın. 8-10 dakika bekledikten sonra afiyetle içebilirsiniz.