tarihinde yayınlandı

Humus Tarifi – Humus Nasıl Yapılır?

Humus Nasıl Yapılır

Humus tarifi ile herkesin evinde bulunan malzemelerle bu mezeyi nasıl yapabileceğini öğreneceksiniz. Bu nefis lezzetli, sağlıklı ve protein açısından oldukça zengindir. Buradaki püf noktası, hem sağlıklı hem de leziz olan bu yemeği daha faydalı ve dayanılmaz yapabilmek için doğal malzeme kullanmaktır.

Bu sağlıklı yemeği daha da faydalı hale getirmek için, Manyas Köy Pazarının yerli, doğal ve katkısız malzemelerini kullandım. Bu nefis mezenin temel malzemeleri nohut ve tahindir. Lezzet için benim tercihim köy nohutu, Gönen tahinidir. Dilerseniz siz de bu malzemeleri Manyas Köy Pazarından alıp bu güzel, sağlıklı, lezzetli mezeyi evinizde yaparak sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz.

Malzemeler

Humus Nasıl Yapılır
Humus

Humus Nasıl Yapılır:

Haşladığın nohutların kabuklarını tek tek ayıklayın ama ben ayılamadım sorun olmadı.
Sarımsakları havanda ezin. Nohut, tahin, sarımsak, taze sıkılmış limon suyu, su, zeytinyağı, kimyon ve tuzu mutfak robotu ya da blender yardımıyla krema kıvamını alana kadar karıştırın.
Hazırladığınız karışımı servis tabağına güzelce yayın, orta kısmında hafif derinlikte bir çukur açın.
Küçük bir sos tenceresinde zeytinyağını kızdırıp toz kırmızı biberi yakın. Kızgın yağı humusun üzerine gezdirdikten sonra sevdiklerinizle paylaşın. Ben süsleme işini yapmayı unuttum ama siz üzerine tavada pastırma kızartıp ekleyebilirsiniz. Pastırmalı humusun da çok şahane olduğunu söylemeliyim. Sonra yanında kızarttığınız köy ekmeği ile servis edin.

Üstelik, lezzet ve sağlık açısından önemli noktanın, doğal malzeme kullanmak olduğunun altını çizip, malzemeleri sitemizden temin edebileceğinizi hatırlatırım. Tarifini vermek benden, oldukça doğal, basit, sağlıklı ve lezzetli bu mezeyi yapmak ve afiyetle yemek sizden.


Afiyet olsun. Manyas Köy Pazarı / Barış Çetin

Şimdi alışveriş yap!

Ayrıca instagram hesabımızı takip edip, yeniliklerden haberdar olabilirsiniz. Köyümüzle ilgili videoları izlemek için youtube kanalımıza abone olun.