tarihinde yayınlandı

Doğal Beyaz Tarhana

Beyaz Tarhana

Doğal Beyaz tarhananın içinde biber ve domates bulunmadığı için beyaz tarhana olarak anılmaktadır. Tarhanayı, buğday unu ve göce adı verilen kepeksiz buğday yarması ile doğal köy yoğurdu, köy nohutu ve tuzu ekleyip yoğurarak elde ediyoruz. Ayrıca, tarhana hamuru 1-5 gün süreyle fermantasyona bırakılarak kurutuyoruz. Sağlıklı, sindirimi kolay, beslenme değeri yüksek ve dayanıklı geleneksel bir fermente Türk gıdasıdır. Öncelikle genel olarak tarhananın faydalarına ve hangi hastalıklara iyi geldiğine değinelim.

Doğal Beyaz Tarhana 500gr

Tarhana çorbasının sağlığa faydaları nelerdir?

Ev yapımı tarhana, yüksek oranda lif, vitamin, mineral ve protein içerir. Bu özellikleriyle yüksek kolesterol, kalp krizi, kolon kanseri, obezite, yüksek tansiyon, hemoroid ve damar hastalıklarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Tarhana hangi hastalıklara iyi gelir?

Tarhana,içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuzu mikroplara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip, kansızlık, yorgunluk, kabızlık, adet düzensizliği ve kemik erimesi gibi hastalıkları iyileştirici faydası vardır. Büyüme çağındaki bebek ve çocuklar için çok faydalıdır.

Doğal Beyaz Tarhana Neden İçmeli?

Tarhana Yapan Köylü Kadınlar

Özellikle bebek ve çocuklar küçük yaşlarda domates ve biber alerjisi olabilmektedir. Bu tip hassasiyeti olan özellikle çocuklar ve kişiler için beyaz tarhana idealdir. Ayrıca, ben renkli severim derseniz kendiniz ister taze domates veya biber yada salça ilave edip renklendirebilirsiniz veya bizim kırmızı tarhanamızı alabilirsiniz.

Doğal Beyaz Tarhana Nasıl Pişer?

Beyaz Köy Tarhanası

Köyümüzde tarhana pişirmek için su ve sütü yarı yarıya karıştırırız, bu karışımın içine dilediğiniz kadar tarhana ilave edip karıştırarak kaynatmalısınız. Kaynayıp koyulaşan tarhana tüketime hazır hale gelmiş olur. Tarhanamız, zevkinize göre tamamen su veya tamamen süt ile de pişirebilirsiniz.
Bebeklerimiz ve çocuklarımız için çok besleyici ve sağlıklı bir çorbadır.

Tarhanaın faydalarını özetleyip yazımızı bitirelim. Yüksek kolesterol, kalp krizi, kolon kanseri, obezite, yüksek tansiyon, hemoroid ve damar hastalıklarının azaltılmasında faydalı olabilir Tarhana, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuzu mikroplara karşı direncini ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Grip, kansızlık, yorgunluk, kabızlık, adet düzensizliği ve kemik erimesi gibi hastalıklarda bünyeyi destekleyebilir.

Özellikle kış aylarında içinizi ısıtacak, sizi sıcak tutacak bu harika besini yani tarhana çorbasını sofranızdan eksik etmeyiniz.

Afiyet olsun.

Barış Çetin

İnstagram hesabımızı takip edin güncel kalın.