tarihinde yayınlandı

Kekik gibi Değerli bir Bitkiden Yeterince Yararlanıyor musunuz?

yabani kekik

Kekik ile beslenen küçük, büyükbaş hayvanların süt ve etlerinin lezzeti ve bunların insan için daha faydalı olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bunun nedeni kekiğin içeriğinde insan sağlığı için faydalı maddeler barındırmasıdır. Bu maddeler: A,C,B6 vitaminleri , kalsiyum, demir ve magnezyum’dur. Ayrıca bakteri ve virüslere karşı etkili olan uçucu yağı karvakrolu içerir.

Günümüzde kekik yağı olarak bilinen karvakrol’ün virüs tedavisinde etkili olduğundan bahsedilmektedir. Bu konuyla ilgili iki yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Başhekim Dr.Hakan Terekeci karvakrol ile koronayı nasıl yendi? ve Dahiliye Uzmanı Doktor Müslüm Sağır Karvakrol’ün tüm virüslere karşı da etkili olduğuna dikkat çekti. Bu yazılarda karvakrolün sentetik olarak üretilebildiğini ancak sentetik karvakrolün dozuna çok dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor ve yabani kekiğin bu maddeyi en çok içeren bitki olduğuna değiniliyor. Birkaç kişide işe yaramış olması her kişide işe yarayacağı anlamına gelmiyor, emin olmak için bilimsel bir araştırma yapılması gerekiyor. Kesin olan şu ki yabani kekik hastalık önleyici olarak etkili.

Benim burada altını çizmek istediğim konu; özellikle yabani kekik insan sağlığı için çok faydalı olduğu halde, bizler kekiği sadece etin üstüne serpmek dışında pek fazla kullanmıyoruz. Ülkemizde bol bol bulunan kekikten daha fazla faydalanmamız şu salgın döneminde daha fazla önem kazanıyor.

Kekik ve Faydaları

  • Kalp sağlığını korur.
  • Kansere karşı koruyucudur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sindirim sistemi sorunlarını giderir.
  • Solunum yolu rahatsızlıklarında etkilidir.
  • Cilt sağlığı, mantar ve egzamada etkili.
  • Ağız kokusu ve diş eti rahatsızlıklarına faydalı.

Candida albicans , pamukçuk olarak bilinen ağız ve vajinal mantar enfeksiyonudur ve kekik içerdiği uçucu yağlar sayesinde bu hastalıkları tedavi edebilir.

Meme kanserine yakalanma riskini azaltır. Kekik meme kanseri hücrelerinin yayılma hızını düşürebilir.

Kekik, yüksek tansiyon dengesini sağlıklı bir seviyede tutmayı başarabilmektedir.

Günümüzde yaygınlaşan obezite ve hareketsizliğe bağlı olarak sindirim sisteminde meydana gelen hastalıklar ve özellikle kolon kanserine karşı etkili bir bitkidir. Kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.

Kekik genel anlamda solunum yolu sistemi için sağlıklıdır. Soğuk algınlığı, öksürük, ateş, balgam gibi sorunları ortadan kaldırabilir. Ayrica bronşite iyi gelerek, bronşları rahatlatıcı özelliği vardır. Bu özelliği nedeniyle astım gibi solunum yolu rahatsızlıkları yaşayan kişiler de tüketebilirler.

Kekik etkili bir antioksidandır. Anti-enflamatuar etkileri ile birlikte farklı türde kalp hastalığına yol açan kronik enflamasyon gibi kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için kullanılabilir.

Kekiğin Kullanımı

Kekiği, özellikle doğal yabani kekiği günlük hayatımızın bir parçası haline getirmek, sağlığımızı korumak ve belirtilen sağlık sorunlarından kaçınmak için çok önemlidir. Kekiği, en klasik şekliyle et yemeklerinde ve zeytinyağı ile birlikte kullanmaya devam etmenin yanında her gün veya en azından gün aşırı çay olarak demlenip içilmesi hastalıkların önlenmesi açısından faydalı olacağına inanıyorum. 1 çay kaşığı kekiği bitki çayı süzgecinin içine koyup kaynamış 1 bardak suyun içinde 5 dakika bekleterek demleyin sonra süzgeci çıkarın ve ılıyınca için.

Cilt ve ağız sağlığı için 1 tatlı kaşığı kekik 1 bardak suyun içinde 5 dakika kaynatıp süzün. Soğuduktan sonra ağzınızı bu çay ile 2dk çalkalayıp tükürün ; cildinizdeki sorunlu bölgeye pamuk yardımıyla tatbik edin.

Özellikle covid-19 dan ve diğer hastalıktan korunmak için kolay ve basit olan bu önlemi almanızı önemle tavsiye ediyorum.

Önemli Not: Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmanızı ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız