tarihinde yayınlandı

Doğal Turşunun Faydaları

Katkısız Doğal turşunun faydaları

Doğal turşunun faydaları, Covid-19 salgını nedeniyle bugünlerde çok konuşulur ve önemsenir oldu. Bunun nedeni, sağlıklı olabilmek için bağırsaklarımızın işlevini tam yerine getirmesi gerekmesidir. Günümüzde bir çok hastalıktan korunmak ve tedavi edebilmek için önce bağırsak sağlığına odaklanılması gerektiğini uzmanlar belirtmektedir. Doğal köy sebzeleriyle katkısız yapılmış doğal  turşu probiyotik açısından zengin olduğu için bozulmuş olan bağırsak duvarını hem onarıyor hem de güçlenmesini sağlıyor. Bu işin basit formülü şudur; bağırsaklar sağlıklıysa, bağışıklığımız da güçlü olur.

Turşu Bağışık Sistemini Nasıl Güçlendiriyor?

Bağırsak florası sağlıklı ise bağışıklık sistemi de güçlü oluyor. Bağırsak florasındaki yararlı bakteriler, organik asitler üretiyor; bu organik asitler bağırsak duvarının pH seviyesini 4,0 – 5,0 dolaylarına düşürerek asidik bir ortam sağlıyorlar. Alkali (bazik) ortamlarda zararlı mikroplar kolayca üreyip çoğalıyorlar; ama yaralı bakterilerin sağlamış olduğu asidik ortamda rahatça üreyip gelişemezler. Ayrıca bağışıklık sistemimizin güçlü olması için gerekli faydalı bakterilerin alkali bağırsak ortamında zarar gördükleri yapılan flora analizlerinde tespit edilmiştir. Sağlıklı bağırsak florası ağır metalleri bağlama, kanserojen maddeleri etkisiz hale getirme, alerjiye neden olan histamini etkisizleştirme, toksik maddeleri yok etme özellikle sahip olduğu yapılan araştırmalarda belirlenmiştir.

Doğal Turşunun Faydaları Nelerdir?

Doğal turşunun faydaların nelerdir sıralayalım:

* Turşu, bağırsak sağlığı için önemli olan probiyotik adı verilen iyi bakterileri içerir; sağlıklı bir sindirim sistemi olmasına yardımcı olur.

* Turşunun grip, soğuk algınlığı semptomlarını azaltıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olabileceği yönünde çalışmalar mevcuttur.

 *Turşu yüksek miktarda lif içerir. Özellikle yemekle beraber yenildiğinde mideyi tok tutmaya yardımcı oluyor; insülin salınımı dengelerken ve daha kontrollü bir kan şekeri elde ediliyor.

* Turşuda bulunan sirke kaynaklı asetik asitin vücutta yağ depolamasını engellediği belirlenmiştir. Turşu hem metabolizmayı hızlandırıcı etkisi hem kabızlığa karşı etkili olması; hem de düşük kalorili olmasından dolayı kilo vermeye yardımcı olan bir besindir.

* Turşu K vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Bu vitaminin, kanın pıhtılaşması, kemiklerimizin kalsiyum emilimi ve kullanımı ve bu kalsiyumu arterlerimizden uzak tutma gibi bir dizi önemli görevi vardır.

* Turşu sağlıklı görmeyi desteklemeye yardımcı olan A vitamini bakımından zengindir. Ayrıca, A vitamini bağışıklık sisteminiz için de önemli faydalar sağlar.

* Bir araştırmada, turşu suyu içen sporcularda, su içen sporculara göre kas krampları daha kısa sürdüğü belirtilmiştir.

* Mide bulantısı sorunu yaşayanlar ve hamile kadınlar, özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde; karşılaşılan bulantı için turşu yiyerek rahatlayabilirler.

ÖNEMLİ NOT: Turşu ve suyu tuzlu ve asitli olduğundan fazla tüketilmemesi gereklidir. Özellikle tansiyon, böbrek ve mide sorunu yaşayanlar turşu ve turşu suyu tüketiminde dikkatli olmalıdır.

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında; mutlaka doktorunuza başvurmanızı ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız