tarihinde yayınlandı

Arı Poleni Nedir, Arı Poleninin Faydaları Nelerdir ?

Arı Poleninin Faydaları

Arı Poleni Nedir?

Arı poleni nedir sorusunun cevabı, salgın günlerinde, sağlıklı kalabilmek için bize yardım edecek doğal gıda takviyesidir ve Manyas’ın yoğun çiçek dolu doğasından, arılarımızın bizler için topladığı mucize bir besindir.

Poleni , arılar çiçeklerden nektar taşırken, kovanlarına kanatlarında ve bacaklarında çiçek polenlerini de getirirler. Polen, arı, kovana giriş yaparlarken kurulan polen tuzakları sayesinde onlara herhangi bir zarar verilmeden toplanır. Arı kovanına dar aralıktan girerken vücudundaki polenler sıyrılarak tepsiye dökülür. Tepsiye dökülen polenler, toplanıp, biriktirilip kovandan alınır. Kurutma işleminden geçirilerek tüketilecek kıvama getirilir. Böylelikle, Arı Poleni nedir sorunsunun cevabını vermiş olduk.

Arı Poleninin Faydaları Nelerdir ?

Polenin içerisinde insan vücudu için önemli olan doğal hormon, enzim ve 22 çeşit amino asit ,üstelik bazı vitaminler bulunmaktadır.

 • Bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını sağlar.
 • Akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur, üst solunum yolları hastalıklarının da tedavisinde kullanılıyor.
 • Arı poleni enerjinizin yükselmesine yardımcı olur. Kendinizi zinde ve dinç hissetmenizi sağlar.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • İçerisinde doğal hormon bulunması sebebiyle kısırlık tedavisinde kullanılıyor. Hormon salınımını dengeler ve arttırır.
 • Anne sütünün miktarını ve kalitesini arttırır, bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlar.
 • İçerisindeki amino asitler sayesinde cildinizin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.
 • Sedef hastalığı, egzama, mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Cilde faydalıdır.
 • Kan dolaşımını düzenleyerek kalp ve damar hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
 • Kan şekerinin ve iştahın dengelenmesinde önemli rol oynar.
 • Kansızlık tedavisinde de düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde büyük fayda sağlar.
 • Prostat sorunlarının tedavisinde etkilidir.

Arı poleninin faydaları genellikle kişisel deneyimlere dayanmakla birlikte, polenin iyileştirici etkisine ilişkin tek uzun süreli, güvenilir ölçümler prostat problemleri ve alerjiler ile ilgili olanlardır. Sonuçta, Batı Avrupa’da yapılan klinik testler ve gözlemler enfeksiyon ve şişmeden kansere kadar değişen prostat problemlerini tedavi etmede arı poleninin etkili olduğunu göstermiştir (Denis, 1966 ve Ask-Upmark, 1967).

Arı Poleninin Tazeliği Nasıl Anlarız?

Aslında, ağzınıza attığınızda polen tanecikleri çok çabuk dağılıyorsa polen taze demektir. Polen sert ise taze ve kaliteli değildir.

Arı Poleni Nasıl Tüketilir?

Arı polenini yoğurt içerisine ilave ederek kullanabileceğiniz gibi, bol meyveli, yulaflı, bitkisel ya da normal sütlü hazırlayacağınız smoothie, smoothie bowl içerisine ya da müslü üzerine ilave ederek kullanabilirsiniz. Bunların yanında arı polenlerini doğrudan da tüketebilirsiniz. Ilık süt ve balla tatlandırarak ya da suyla birlikte de yemek mümkündür. Ayrıca, günde bir çay kaşığı tüketilebilirsiniz.

Önemli Not:

Poleni tüketmeden önce alerjinizin olup olmadığından emin olun ve bir uzmana mutlaka danışın.

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmanızı ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız