tarihinde yayınlandı

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayının Faydası

Papatya Çayı Faydaları, farklı türlerde antioksidan içermesinden kaynaklanmaktadır. Pataya çayı,doğal tadının yanı sıra vücuda çeşitli yararlar sağlayan popüler bir içecektir. Papatya çiçeklerinin Mayıs ayında toplanıp kurutulur ve çay olarak kullanılır. Bu çay, kafein içermemesinden dolayı yeşil veya siyah çaya alternatif olarak tüketilebilirsiniz.  Bu antioksidanların bazıları, kalp hastalığı ve kanser gibi çeşitli hastalıklara yakalanma risklerini azaltmada rol oynayabilmektedir. Papatya çayı aynı zamanda, sindirim sistemine ve uykuya yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir. Bu yazıda, papatya çayının 5 potansiyel sağlık yararı bilimsel veriler ışığında sizleri aydınlatmak için derlenmiştir. Papatya çayı faydaları ‘ndan bahsedebilmek için kullanılan papatyanın, Mayıs ayının mis kokulu minik papatyası olması gerekiyor. Büyük ve albenisi daha fazla olan ve yaygın olarak satılan papatya türü, tıbbi papatya çayı faydaları içermemektedir.

Tıbbi Papatya Al


Papatya Çayı Faydaları

1. Papatya çayının uykuya etkisi

Papatya çayı, uyku kalitesini arttıran benzersiz bir içecektir. Papatyanın çayı bu özelliği, eski tıp uygulamalarından beri bilinmektedir. Papatyalar, uykunun gelmesini sağlayan bazı özel reseptörlere bağlanan, apigenin adı verilen bir antioksidan içerir. Apigenin, kronik uykusuzluğa da iyi gelebilmektedir.

Yeni doğum yapmış 80 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, kadınlar iki gruba ayrılmıştır. Bir grup iki hafta boyunca düzenli olarak papatya çayı içerken, diğer grup hiçbir çay tüketmemiştir. İki hafta sonucunda yapılan ölçümlerde, papatya çayı içen kadınlar, tüketmeyenlere göre, daha iyi uyku kalitesi bildirmiştir. Ayrıca, uyku sorunları ile bağlantılı daha az depresyon ve fiziksel belirtiler göstermiştir. Papatya çayı tüketimi durduktan iki hafta sonra yapılan ölçümlerde , iki grup arasında bir fark gözlenmemiştir. Bu da papatya çayının kullanım süresi boyunca etki gösterdiğini, uzamış bir etkisinin olmadığını düşündürtmektedir.

Bir başka çalışmada ise 28 gün boyunca, günde iki kere 270 mg papatya özü tüketen kişilerin, gece vakti 1/3 oranında daha az uyanık oldukları ve özü tüketmeyenlerden ortalama 15 dakika daha hızlı uyudukları bulunmuştur.

Bu bulgular umut verici olsa da, papatya çayının uyku üzerindeki etkilerinin derecesini belirlemek için daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Yine de yatmadan önce papatya çayı içmek, uykuya dalma ve kolay uyanma gibi konularda sorun yaşayan insanların denemesi gereken bir yöntemdir. 

2. Papatya çayının kalp sağlığı üzerindeki etkileri

Kan basıncı (tansiyon) ve kolesterol, kalp hastalıklarının önemli belirtilerindendir. Papatya çayının içinde bol miktarda bulunan ve iyi bir antioksidan olan flavonun; bu belirtileri nasıl etkilediği araştırılmıştır. 64 diyabetik hastayı içeren bir çalışmada; yemekle papatya çayı içenlerin toplam kolesterol, trigliserit ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol düzeylerinde; su içenlere kıyasla kayda değer iyileşmeler olduğu bulunmuştur. Papatya çayının kalp sağlığını geliştirmedeki rolünü doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekse de; bu etkiler ispatlanıncaya kadar gündelik kullanıma ilave etmenin faydası bulunmaktadır. 

3. Papatya çayının sindirim sistemi üzerindeki etkileri

Bağırsaklar vücudun ikinci beyni gibidir; bu nedenle de, düzenli bir sindirim sistemi genel sağlık açısından son derece önemlidir. Papatya çayı, geleneksel olarak bulantı ve gaz da dahil olmak üzere; çeşitli sindirim rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

Klinik ortamda tekrarlanmamış, sadece hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar; papatyaların belirli gastrointestinal hastalık risklerini azaltarak, daha sağlıklı bir sindirime yardımcı olduğunu öne sürmektedir. Örneğin; fareler üzerinde yapılan birkaç çalışmada, papatya özütünün ishale karşı koruma potansiyeline sahip olduğu bulunmuştur. Bu yararın, papatyanın sahip olduğu antienflamatuar özelliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Sıçanlarda yapılan bir başka çalışmada ise, papatya mide ülserlerini önlemeye yardım etmede etkili bulmuştur. Papatya mide asitliğini azaltarak, ülser gelişimine katkıda bulunan bakterilerin büyümesini engelleyebilir. Bu bulgulara rağmen, papatyanın sindirim sistemindeki rolünü doğrulamak için daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç vardır.

4. Papatya çayının belirli kanser türlerine karşı potansiyel koruyuculuğu

Papatya, daha öncede belirtildiği gibi bir antioksidan olan apigenin içerir. Hücre kültürü üzerinde yapılan laboratuvar deneylerinde; Apigeninin özellikle, sindirim sistemi, göğüs, deri, prostat ve rahim kanseri hücreleri ile savaştığı gösterilmiştir. Ayrıca, 537 kişiyle yapılan bir çalışmada: Haftada 2 ila 6 kez papatya çayı içenlerin; papatya çayı içmeyenlere göre tiroid kanseri gelişme olasılığının önemli ölçüde daha az olduğu gözlemlenmiştir.

Bu bulgular ümit verici olsa da; papatya çayı kanserin önlenmesindeki rolü hakkında bir sonuç çıkarmak için daha yüksek sayıda insanla; klinik araştırmalar yürütülmesi gerekmektedir.

5. Papatya çayının kan şekeri kontrolü üzerinde faydaları 

Papatya çayı içmek kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, papatya çayında bulunan antienflamatuar özellikler; kan şekeri seviyeleri kronik olarak yükseldiğinde ortaya çıkan pankreas hücre zararına karşı savaşabilir. Pankreas, kandaki şekeri düşürmekten sorumlu hormon olan insülini ürettiği için; diyabet hastalığında, sağlıklı tutulması son derece önemli olan bir organdır.

64 diyabetik kişiden oluşan bir çalışmada, çalışmaya katılanlar; sekiz hafta boyunca günlük olarak su ya da papatya çayı tüketmişlerdir. Çalışma sonucunda, papatya çayı tüketenlerin ortalama kan şekeri seviyeleri su tüketenlere oranla daha düşük bulunmuştur. İnsan çalışmaları dışında yapılan hayvan deneyleri de papatya çayının; açlık kan şekeri seviyelerini önemli miktarda azalttığı görüldü. Ayrıca, öğün sonrasındaki kan şekeri artışlarını da önlediğini göstermektedir. Papatya çayının kan şekerinin kontrolündeki rolü ile ilgili kanıtların çoğu hayvan çalışmalarından elde edilen sonuçlara dayanıyor. Bu çalışmaların sonuçları umut vericidir.

Papatya çayının diğer potansiyel yararları

Papatya çayının aşağıdaki belirtilen faydaları kişisel bildirimlere dayanmaktadır. Bunlarla ilgili herhangi bir bilimsel çalışma yoktur:

  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek; Yine geleneksel tedavilerde tavsiye edilen bir uygulama soğuk algınlığını önlemek ve tedavi etmek için papatya çayı içmektedir. Bununla beraber, papatya çayının soğuk algınlığını önlediği ya da daha çabuk iyileştirdiğine dair bir klinik çalışma bulunmamaktadır. Ancak, bazı kişiler papatya çayının boğaz ağrılarına iyi geldiğini belirtmişlerdir. 
  • Anksiyete ve depresyonu hafifletmek: Papatya özünün anksiyete ve depresyonun şiddetini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Ancak bu çaydan ziyade, çoğunlukla aromaterapi olarak kullanılmasına veya ek olarak alınmasına dayanmaktadır.
  • Cilt sağlığını iyileştirmek: Sabunlar, losyonlar ya da göz kremleri gibi kozmetik ürünlerin içinde papatya özü var ise. Bu tip ürünlerin nemlendirici olduğu ve ciltteki iltihaplarda azaltılma veya düzelme sağladığı bildirilmiştir. 
  • Kemik kaybını önlemek: Bazı uzmanlar, papatya çayının kemik kaybını önlemede rol oynayabileceğini iddia ediyorlar. Ancak bu konuyla ilgili bilimsel kanıt yoktur. 

Bu sağlık iddiaları hakkında kanıt olmaması, yanlış oldukları anlamına gelmemektedir. Ancak, bu iddialar gelecekte uygun klinik araştırmalar ile kanıtlanabilir.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

 2-3 yemek kaşığı kuru papatyayı bir kaba koyun ve üzerine yarım litre su koyup kaynatın. Su Kaynadıktan sonra çayın iyice demlenmesini 5-6 dakika bekleyin. Demlediğiniz papatya çayını süzerek bir bardağa boşaltın. Dilerseniz bal ile tatlandırabilirsiniz.

Papatya çayının yan etkileri

Papatya çayı içmek çoğu insan için hiçbir risk teşkil etmez. Ancak papatya ailesinden olan yakup otu ve krizantem gibi bitkilere alerjisi olan bireylerde, papatya alerjisi de ortaya çıkama potansiyeli vardır. Ayrıca papatya içeren kozmetik ürünler, göz ile doğrudan temas ederse tahrişe neden olma ihtimali var. Dahası bu tahriş konjonktivite yol açması muhtemeldir.

Sonuç olarak, küçük çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda ve karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişilerde; papatya çayı içmenin güvenliliği araştırılmamıştır. Bu nedenle bu özellikleri taşıyanlar; papatya çayı içmeden önce bir doktora danışılmalıdır. Şu ana kadar papatya çayı içmenin yaşamı tehdit eden yan etki veya toksisite oluşturduğu bildirilmemiştir.

Papatya Çayı ile ilgili uzman görüşü için linke tıklayabilirsiniz.

Önemli Not:

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında; mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız