tarihinde yayınlandı

Bal Şekerlenir mi?

Bal şekerlenir mi? sorusuyla ilgili insanların kafasının karışık olduğunu bildiğimden gerçek bal donar mı donmaz mı? konusuna değinmek istedim.

Donan, kristalize olan balın içinde şeker olduğu inancı var ama bu gerçek değil çünkü gerçek ham bal soğukta kristalize oluyor. Kristalize bazı çiçeklerin polenleri yoğun olduğunda çabuk, bazı cins çiçeklerin balında daha geç ve zor oluyor sadece. Ama sonuçta gerçek bal kristalize olur.

Ayrıca Instagramda 1,6 Mn takipçisi olan gıdadedektifi hesabı konuyu çok güzel açıklamış. Onun yazısını olduğu gibi sizinle paylaşıyorum. Bal şekerlenir mi?
“Bugün birçok takipçimizin sorduğu ve halk arasında “şekerleme” olarak tabir edilen baldaki kristalleşme meselesine değineceğiz. Bu durum aslında genel kanının aksine balın doğallığına ve pastörize edilmediğine işaret ediyor. Balın kristalleşen görüntüsü ve farklılaşan yapısı sebebiyle tüketiminden kaçınılmasından dolayı ısıl işlem görmüş ballar yaygın olarak tüketiliyor. Oda sıcaklığında kristalleşmeyen, kusursuz kıvamdaki balların yüksek ısıda ısıtılarak yapısı değiştiriliyor. Çok küçük filtrelerle filtre edilen ballarda bu kristalleşmeye engel olunur fakat balın doğal besin değeri de kayboluyor. “Ham bal” olarak tüketiciye sunulan ballarda ise ısıl işlem ve yüksek mikronda filtreleme yapılmadığından dolayı bu kristalleşme meydana geliyor.
Peki kristalleşen balları nasıl yeniden sıvı hale getireceğiz? Elbette bunun tek yöntemi bala yüksek ısı uygulayıp yapısını bozmak değil… Benmari usulüyle kristalleşen balınızı yeniden sevdiğiniz dokuya ulaştırabilirsiniz.
Bunun için balınızı cam kavanozunda 40-45 santigrat derece sıcaklıkta ısıttığınız suda bekletebilirsiniz. Balınızın yapısına göre değişen sürelerde yapılan bu benmari usulü ısıtma sonrasında balınız yeniden istediğiniz kıvama gelmiş olacak, balın doğal yapısına da zarar gelmeyecek.
Benmari yöntemini dilediğiniz kadar tekrarlayabilir, balınızı güvenerek tüketebilirsiniz.”

Sonuç olarak, gerçek ve besin değeri yüksek bal donar yani kristalize olur. Bunun nedeni içerisinde polen barındırması ve ısıl işlem görmemesidir. Balınız donduysa şanslısınız çünkü balınızın besin değeri ve faydalı madde oranı yüksek.

Youtube kanalımızda köyümüz ile ilgili videoları izleyebilirsiniz.

Önemli Not:

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında; mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız