tarihinde yayınlandı

Elma Sirkesinin Faydaları

Doğal-ev yapımı-elma-sirkesi

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez. Ama faydalı olan doğal fermente olan, ev yapımı elma sirkesidir. Saça, cilde, mideye faydası bilinen elma sirkesini, aynı zamanda temizlik malzemesi olarak da kullanabiliyoruz. Salataya lezzet veren elma sirkesini zayıflatmak için kullanımı mevcuttur. Bu yazımda elma sirkesinin başlıca faydalarını anlatıp belli başlı kullanım yerlerine değindim.

Elma Sirkesi sipariş etmek için tıklayınız.

Doğal Elma Sirkesinin Başlıca Faydaları

Elmadan yapılan sirkesinin kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Antik Yunan döneminde sağlık sorununda kullanılan elma sirkesini, Hipokrat yaraların temizliği için kullanıyordu.

İçerdiği magnezyum, fosfor, potasyum, demir, bakır ve florin nedeniyle doğal bir antiseptik, antifungal ve antibakteriyeldir.

Elma sirkesinin başlıca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Sindirim Sistemine olan Faydaları

MİDEYE FAYDASI: Elma sirkesi, reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Yemeklerden beş dakika önce içmek üzere, bir bardak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi koyunuz. Elma sirkesinin zamanla reflünüze iyi geldiğini göreceksiniz.

SİNDİRİME FAYDASI: Sindirim sistemi için çok iyi bir yardımcı olan elma sirkesi, yemeklerin daha rahat sindirilmesine faydası olduğu için kabızlığa da iyi gelir. Bağırsakları rahatlama özelliği olan elma sirkesi, şişkinlik ve hazımsızlığı önler.

HIÇKIRIK: Hıçkırığınızı elma sirkesi ile geçirebilirsiniz. Hıçkırık anında bir çay kaşığı elma sirkesi içtiğinizde, elma sirkesinin acımtırak tadı ile boğazdaki sinirleri uyarılır ve hıçkırığınız geçer.

KİLO VERME: Elma sirkesi içinde bulunan asetik asit, iştah azaltmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yarar. Bu özelliği ile elma sirkesi, nişastasının hazmını geciktirerek yediğimiz yemeklerden daha az kalori almamıza sebep olur.

BOĞAZ AĞRISI: Yarım fincan ılık suyun için katılan bir çorba kaşığı elma sirkesi, boğaz ağrısına iyi gelir. Bu karışımı gargara olarak kullandığımızda boğazdaki bakterileri yok eder. Diğer yandan bu karışım sinüsleri de rahatlatır.

AĞIZ KOKUSU: Elma sirkesi ile gargara yapmak, ağızdaki bakterileri öldürerek ağız kokusu oluşmasını önler.

DİŞ BEYAZLATMA: Beyaz dişlere ve güzel bir gülüşe sahip olmak için kullanabileceğiniz elma sirkesi, dişlerdeki lekeyi yok etmeye yarar.

Hastalıklara olan Faydaları

SOĞUK ALGINLIĞI: Yüksek malik asit içeriği nedeniyle elma sirkesi, bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarında enfeksiyonların önlenmesinde yardımcı olur.

TANSİYON: Elma sirkesi tüketen kişilerde yapılan araştırmalarda kan basıncının düştüğü görülmüştür. Bu yüzden tansiyon hastalıklarına iyi gelir.

DİYABETE FAYDASI: Kan şekerini düzenlenmesi nedeniyle elma sirkesi, diyabet hastalarına çok faydalıdır. Salatalarınıza ilave edeceğiniz elma sirkesini, aynı zamanda bir çorba kaşığını bir bardak suya koyup içmeniz şeker hastalığına iyi gelecektir.

KOLESTROL: Günde bir yemek kaşığı elma sirkesi içmenin kolestrolü düşürdüğü, yapılan araştırmalar sonucunda gözlenmiştir.

Cilt Sorunlarına Faydaları

pH DENGELEMESİ: Elma sirkesi, içeriğindeki asetik asit nedeniyle vücut pH’ını dengelemesine yardımcı olur. Bu faydası ile elma sirkesi, kansere yakalanma riskini düşürür.

CİLT SORUNLARI: Cildin pH seviyesinin kontrol edilmesin yardımcı olan elma sirkesi ile akne gibi cilt sorunlarında faydası olur. Aynı zamanda elma sirkesi, cildinizin yumuşacık olmasını sağlar.

SİĞİL TEDAVİSİ: Elma sirkesinin siğilleri yok etme özelliği de vardır. Bunun için elma sirkesi damlatılan pamuk, siğilin üzerinde sabaha kadar bekletilir. Bu şekilde yapıldığı takdirde 7-10 gün içerisinde siğilin kaybolmaya başladığı gözlenir.

AYAK KOKUSU: Ayak kokusunu yok etmek için, elma sirkesine batırılan pamuk ile ayaklarınızı silmeniz yeterli olacaktır.

TER KOKUSU: Koltuk altı kokusundan kurtulmak için elma sirkesi doğal bir çözümdür. Bir pamuk üzerine damlatılan birkaç damla elma sirkesi ile koltuk altlarınızı silerek bu konuda faydasını görebilirsiniz.

GÜNEŞ YANIĞI: Elma sirkesi, güneş yanığına iyi gelir. Bunun için yapmanız gereken ise, ılık bir duş alındıktan sonra suya katılan elma sirkesi ile yapılan banyo, yanığınıza faydası olacaktır.

KAŞINTI GİDERME: Böcek ısırığı sonucunda oluşan kaşıntıların giderilmesinde elma sirkesi kullanılır. Bu şekilde kaşıntıyı gideren elma sirkesi, rahatlamanıza yardım eder.

Diğer Faydaları

SAÇ BAKIMI: Elma sirkesi, saçınızın daha parlak olmasını sağlar. Nasıl kullanılması gerektiğini aşağıda detaylı açıkladım.

YORGUNLUĞA FAYDASI: Elma sirkesi ile el ve ayaklara yapılan masaj, el ve ayaklarınızdaki yorgunluğu giderir.

ELMA SİRKESİ NASIL KULLANILIR?

Elma sirkesi faydaları için günde iki kez tüketilir. Bunun için Bir bardak suyun içine iki yemek kaşığı elma sirkesi koyup karıştırmak gerekir. Bu karışımı, sabah kahvaltı öncesi ve akşam yatmadan önce için. Eğer elma sirkesi tadı rahatsız ederse bu karışım içine bal koyarak içebilirsiniz.

ELMA SİRKESİ İLE NASIL KİLO VERİLİR?

Elma sirkesinin faydaları arasında en çok merak edilen kilo vermeye nasıl yardımcı olduğudur. Zayıflamak için elma sirkesi formülünü kullanmak istiyorsanız gün boyu içebileceğiniz bir karışım yapabilirsiniz. Bu karışım ise bir bardak suyun içine bir çay kaşığı elma sirkesinde oluşur. Yapılan bir araştırma, elma sirkesi içinde bulunan asetik asit tüketenlerin vücut ağırlığı ile birlikte bel ve karın çevresindeki yağların azaldığı tespit edilmiştir. Zayıflamaya faydası olması için yemeklere ve salatalara konularak da tüketilebilirsiniz.

ELMA SİRKESİ İLE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Elma sirkesinin saça parlaklık verdiğini faydaları arasında saymıştık. Bunun için yapmanız gereken yarım yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içine koyarak bir karışım hazırlamak. Bu karışımı, saçlarını şampuanladıktan sonra durulama suyuna eklemeniz sonrasında saçlarınızın zamanla parladığını göreceksiniz. Bu şekilde haftada en az iki kez yapmaya devam etmeniz gerekiyor.

Elma sirkesinin saça bir faydası da kepeği yok etmesi. Kepek sorunu için, bir bardak suya, bu sefer bir veya iki yemek kaşığı elma sirkesi, bir bardak su ile karıştırın ve şampuanlama sonrasında durulamada kullanın. Bir diğer yöntem ise şöyle; boş bir sprey şişesi içine birebir ölçüde elma sirkesi ve su konularak karıştırın. Bu karışımı saçlarımıza püskürtüp bu şekilde bir saat bekletiyoruz ve sonrasında yıkıyoruz. Bu şekilde zamanla saçtaki kepeklerden kurtulmuş olacaksınız.

Yazımda, elma sirkesinin faydalarına değinip, belli başlı kullanım biçimlerini anlattım. Kısaca faydalarını özetleyip yazımı bitireyim.
Saç ve cilt bakımında etkin olan elma sirkesi, tansiyon, şeker hastalığı ve reflü gibi mide sorunlarına da iyi geliyor. Ayrıca elma sirkesi, zayıflamanıza yardımcıdır.

Önemli Not:

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiğini ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız