tarihinde yayınlandı

Doğal Kuru Börülce, İçerdiği Maddeler ve Faydaları

Doğal Kuru Börülce ‘nin Sayısız Faydaları nelerdir?

Doğal Kuru börülce içerdiği maddeler sayesinde insan sağlığına oldukça faydalıdır.                                                                          Börülce bünyesinde , vitamin, demir, çinko, potasyum ,manganez minerali ve protein barındırır. Tüm bu maddeler kötü kolesterolü azaltır.                                                                                                                                                                                              Börülce, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına iyi geldiği gibi, kanseri önleyici ve bağışıklık sistemi güçlendiricisidir.
Börülce lif oranı yüksek bir bakliyat dır. 100 gram börülce, 6 gram lif içerir.

doğal kuru börülce karnı kara

Doğal Kuru Börülce Yüksek Lif İçeriği

Börülcenin lif özelliği suda çözülebilmesidir. Bu özellik sayesinde sindirim sisteminin düzgün çalışmasını destekleyerek kabızlık problemini çözer ve lif içeriği nedeniyle tokluk hissi vererek kilo almayı zorlaştırır. Suda çözülebilen lif özelliği sayesinde karbonhidratların vücut tarafından emilimini azaltığı için şeker hastaları için oldukça yararlı bir besindir.

Demir, Çinko ve Manganez Açısından Zengin

Türkiye’de demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık yani anemi oldukca yaygındır.Hayatımızdakı sirililik ve stresin bir sebebi demir eksiklığine dayalı kansızlıktır. Böğrülce yükesek demir içeriği sayesinde kansızlığa iyi gelmektedir.

Çinko ve Magnanez bakımından zengin olan börülce bu mineraller içeriği sayesinde hücrelerin yenilenmesini hızlandırmakta ve yaraların hızlı irileşmesini  ve bağ dokuları, kemiklerin gelişmesini sağlamaktadır. Hamile kadınların ve çocukların, gelişiminde etkili olan çinkoyu doğal yollarla alabilmeleri için bol bol börülce yemeleri faydalıdır. Çinko sayesinde börülce bağışıklık sitemini destekleme özelliğine sahiptir.

Börülce Potasyum ve Folik Asit İçeriyor

Potasyum vücudun su ve mineral dengesini korunmasını destekleyerek sinir sistemindeki mesaj iletimini sağlar. Bu durum kalbimiz ve kaslarımız için çok önemlidir. Hamilelikte bebeğin beyin gelişiminde önei büyük olan Folik Asit miktarı börülcede zengindir. 100 gram börülce günlük ihtiyacın %50 sini sağlar.

Börülcenin faydalarını özetleyip yazımızı sonlandıralım.

Kolesterol, yüksek tansiyon, şekeri olanlar sık sık tüketmeli. Kansızlık için birebir ve stresli hayatımıza karşı, daha dayanıklı olmamız için bizi destekler. Yüksek lif içeriği sayesinde diyet için idealdir.
Börülce, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına iyi geldiği gibi, kanseri önleyici ve bağışıklık sistemi güçlendiricisidir. Yani börülceyi soframızdan eksik etmemeliyiz.

Börülceyi nasıl tüketebileceğinizle ilgili fikir edinmek için, börülceli kuskus salatası yazımı okuyabilirsiniz.

Youtube kanalımızda köyümüz ile ilgili videoları izleyebilirsiniz.

Sevgiler,

Barış Çetin