tarihinde yayınlandı

Kuşburnu Marmelatı Faydaları

Doğal Kuşburnu Marmelatı Faydaları

Kuşburnu marmelatı faydaları başında çok güçlü bir antioksidan özelliği olmasını sayabiliriz. Özellikle Kuşburnu, C vitamini açısından dünyanın en zengin meyvesidir. Limondan 60 kat daha fazla C vitamini içerir.

Kuşburnu marmelatının içeriğinde bulunan sağlıklı asitler ve pektik yardımıyla idrar söktürücü ve laktasif etkiye sahiptir. Kuşburnu marmelatının içerisinde bulunan antioksidanlar; karotenoid, flavonoid ve polifenollerdir. Tüm bu antioksidanlar bağışıklık sisteminin güçlenmesini desteklemektedir.

Kuşburnu Marmelatı Kullanım Alanları

Kuşburnu, iltihaplı rahatsızlıklarda, özellikle eklem bölgesinde oluşan sorunlarda, kireçlenmeler de ve romatizmadan kaynaklı ağrıların hafiflemesinde kullanılmaktadır. Ancak kuşburnunun bu tür hastalıklarda etkili olan içerikleri marmelat halinde daha etkin olduğundan mutlaka marmelat olarak tüketilmesi tavsiye olunur.

Günde 3 kaşık kuşburnu marmelatı yenmesinin Hepatit B’ de görülen semptomların giderilmesinde çok yararlı olur.

Ayrıca kahvaltıda 2 yada 3 kaşık kuşburnu marmelatı yiyerek vücudunuza tam bir koruma kalkanı oluşturarak, grip nezle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan maksimum ölçüde korunmanızda sizi destekleyecektir.

Kuşburnu marmelatı Avrupa ülkelerinde eklem iltihapları yakınmalarını azaltmak için kullanılmaktadır. Özellikle Avrupadaki araştırmalar diz, kalça, osteoartriti yakınmalarında son derece faydalı olmuş. Hastaların yakınmaları azalmış ve ağrı kesici ilaca karşı olan ihtiyaçları ciddi miktarda azalma göstermiştir.

Dr. Kaj Winther artrit ağrılarında %82 oranında azaltmak için kuşburnu marmelatını önermektedir.

Romatoloji Dergisinde yayınlanan makalede; 3 hafta boyunca kuşburnu marmeladı tedavisi gören hastaların birçoğunun ağrılarında azalma görüldüğü ifade edilmektedir.

2007 yılında Danimarka’da uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre kuşburnu ve kuşburnu marmelatı parasetamol ve diğer ağrı kesicilere göre çok daha fazla etkisinin olduğunu bunun yanında çok daha az yan etkiye sahip olduğunu gözlemlemişlerdir.

Dr. R. Christensen bir çalışmasında; Osteoarthritis and Cartilage 2008 Eylül sayısında  kuşburnu marmelatının artrit ağrıları için tüketilebileceğini belirtmiş. 3 ay boyunca tedavisi altındaki hastalarına kuşburnu marmelatı tükettirmiş. Bu yöntemin parasetamol den üç kat faydalı olduğunu tespit etmiştir.

Kuşburnu Marmelatı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

 • İçeriğindeki yoğun C ve A vitaminleri ile kuşburnu marmelatı; bağışıklık sisteminizin güçsüz olduğu durumlarda sizi olası kış hastalıklarına karşı koruyabileceği gibi; enerji kaynağı olarak gün içinde zindelik kazandıracaktır.
 • Kuşburnu marmelatı tüketerek metabolizmanızı hızlandırabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet! Yanlış duymadınız; üstelik bu marmelat idrar söktürücü özelliğe sahip ve basur hastaları tarafından da tüketilebiliyor.
 • Bağışıklık ve metabolizma üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra; bu meyvenin içeriğindeki vitaminler sayesinde daha parlak bir cilde kavuşabilirsiniz!
 • Kansızlık üzerinde de kan yapıcı etkileri olduğu bilinen kuşburnu marmelatı; sabah kahvaltılarında tam tahıllı bir ekmekle tüketilebilir, enerji verir.
 • Ayrıca, yorgun ve halsiz hissettiğiniz günlerde ceviz ile kuşburnu marmelatı yemeyi denemelisiniz! Bu ikilinin lezzeti anında sizi canlandıracaktır.
 • Enerji verici etkisi, cinsel yaşamda da etkili. Eğer birlikteliğinizde sorun yaşıyorsanız doktorunuza danıştıktan sonra belirli aralıklarla kuşburnu marmelatı tüketmeyi deneyebilirsiniz.
 • Bal ya da diğer reçeller midenizi yakıyor veya rahatsız ediyorsa alternatif olarak kuşburnu marmelatı yiyebilirsiniz. Zira bu meyvenin mide kanserini dahi önlediği yönünde makaleler mevcut.

Kuşburnu Marmelatı Nasıl Tüketilir?

 • Tost makinasında ısıtılmış; sıcacık bir dilim köy ekmeği ve sert beyaz peynir ile birlikte afiyetle yiyin.
 • Kuşburnu marmelatı ile ceviz ikilisi. Bir parça cevizi kuşburnu kasesinin içine şöyle bir batırıp yedikten sonra ne demek istediğimizi anlayacaksınız…
 • Üstelik, kuşburnu marmelatı ile kek harçlarınızı şenlendirebilirsiniz! Vanilyalı kek harcını ikiye ayırıp; bir kısmına marmelat ekleyebilirsiniz. Böylece mozaik, çifte lezzetli bir kek pişirebilirsiniz; neden olmasın?
 • Kurabiye hamurunda şekeri minimum düzeye indirip hamurun arasına marmelat ekleyebilirsiniz.
 • Üstelik, Sıcak suyun içine 1 yemek kaşığı kuşburnu marmelatı ekleyip karıştırın. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak pratik tatlı içeceğiniz yanı başınızda olsun!
 • Dilerseniz soğuk su ile karıştırıp içine buz, nane ya da limon da ekleyin. Sıcak yaz günlerinde içiniz ferahlasın!

Afiyet Olsun 🙂

Önemli Not:

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında; mutlaka doktorunuza başvurmanız gereklidir. Doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız.