tarihinde yayınlandı

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları

Doğal Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları

Keçiboynuzu Pekmezinin faydaları, diğer bir adı harnup olan meyvenin içerdiği maddelerden gelmektedir. Doğal olan ve oldukça güçlü bir besin olan keçiboynuzu pekmezinin faydaları ‘nı öğrendikten sonra harnup pekmezini evinizde bulundurmak isteyeceğinize inanıyoruz. Doğal, Katkısız Ev yapımı Harnup Pekmezi satın almak için tıklayınız.

Keçiboynuzu/ harnup (Ceratonia siliqua), baklagiller ailesinin bir üyesidir ve doğal olarak Akdeniz ikliminde yetişen bir bitki türüdür. Şifası oldukça fazla olan keçiboynuzu, günümüz yaşam şartlarında maruz kaldığımız eletromanyetik kirlilikle vücuda giren radyasyonu dışarı atma özelliğine sahiptir. Keçiboynuzu, insanın günlük vitamin ihtiyacını karşılayabilmektedir. Akciğer ödemine karşı etkili, balgam söktürücü ve astımı tedavi edici etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca kemik erimesine karşı çok etkilidir. Keçiboynuzu pekmezi kadar keçiboynuzu unu da yaygın olarak kullanılmaktadır. Kakaonu kullanıldığı yerlerde tercih ediliyor.

Keçiboynuzu Pekmezinin İçerdiği Maddeler:

Keçiboynuzu içeriğinde, potasyum, kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum, demir, bakır, çinko, mangan, gallik asit ve selenyum minerali içerir. Selenyum, tiroidler ve vücudu enfeksiyonlardan korumak için önemli bir mineraldir.

KEÇİ BOYNUZU PEKMEZİNDE HANGİ VİTAMİNLER VAR?

A Vitamini, B, B2, B3 Vitaminleri , E ve D Vitamini içeriği ile çok güçlü bir besindir.

Prof. Saraçoğlu, “Keçiboynuzunun içerdiği gallik asitin insan sağlığı üzerinde öylesine çok yönlü özellikleri olan bir madde olduğunu belirtiyor. Saraçoğlu’na göre keçiboynuzu olarak bilinen harnup, en güçlü besin kaynaklarından biri olduğunu belirtiyor.
Gallik asitin özellikleri: Analgesic/ağrı kesici, Antiallergenic/alerjiye karşı, Antiasthmatic/astıma karşı, Antibacterial/bakteri yok edici, Antibronchitic/bronşite karşı, Antihepatotoxic/karaciğeri toksinden arındırıcı, Antioksidant/serbest radikalleri yok edici, Immunostimulant/bağışıklık sistemini güçlendirici, Antiviral/mikroplara karşı, Antiseptic/antiseptik, Cancer-preventive/kansere karşı koruyucu, Antinitrosaminic/nitrozamin yok edici, Bronchodilator/bronş genişletici, Antipolio/çocuk felçine karşı

Keçiboynuzu (harnup) Pekmezinin Faydaları

Kemik Gelişimine Katkı Sağlar: Kemik gelişiminde en çok rolü olan kalsiyum, keçi boynuzu pekmezi içerisinde oldukça çok miktarda bulunmaktadır. Böylece kemik gelişimine yardım eder. Çocukların kemiklerinin gelişmesine yardım ederken

Kemik Erimesi Karşıtı: Yaşlılık ve menopoz ile başlayan kemik erimesine karşı fayda sağlar. Kemikler için tam bir şifa deposudur. Üstelik, Kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasında çok iyi bir destekleyicidir.

Balgam Sökücüdür: Astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi gelmektedir. Kuru öksürükte balgam sökülmesine yardımcı olur. Özellikle, şiddetli öksürüklerin bastırılmasında da kullanılır ve etkilidir.

Alerjiye İyi Gelir: Alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerine de iyi gelmektedir.

Nefes Açıcıdır: Guatr rahatsızlığından dolayı nefes darlığı çekenler de olumlu sonuçlar aldıklarını belirtmişlerdir. Alerjik nefes darlığı çeken ve yılın belli mevsimlerinde şiddetli öksürük krizleri olduğunu anlatan birçok insanın, keçiboynuzunu kullanmaya başladıktan daha hemen ertesi gün rahatlamaya başladıkları gözlemlenmektedir.

Kan Şekerini Düzenler: Kan şekerini düzenler ve kötü kolesterolü azaltır. Bu özelliği sayesinde şeker hastası kişilerde antioksidan görevi görür.

Kansızlığa iyi Gelir: Yine diğer pekmezlerde olduğu gibi keçiboynuzu pekmezi de anemiye iyi gelir. İçerdiği E vitamini sayesinde anemiye iyi gelir.

Sindirim Sistemini Düzenler: Bağırsak ve sindirim sistemine karşı olumlu faydaları vardır. Bağırsak kurdu, bağırsak paraziti gibi bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde iyileşmeye yardım eder. Kabızlığı önler.

Afrodizyak etkisi vardır: Uzun yıllardan beri afrodizyak özelliği ile sperm kalitesine yarar sağlar, iktidarsızlık gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Antioksidan Özelliği Vardır: Antioksidan özelliğinden kaynaklı olarak doğal bir antibiyotiktir. Keçi boynuzu pekmezi kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Aynı zamanda kanı temizler ve damar tıkanıklıklarını giderir. Bu yüzden tüketilmesi çok önemli ve sağlıklıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Eski çağlardan beri bağışıklık sistemini güçlendirmek maksadıyla kullanılmıştır. Keçi boynuzu pekmezi genellikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Serbest Radikalleri Atar: İnsanların hastalanmasına sebep olan serbest radikallerin bedenden atılmasına yardım eder. Aynı zamanda karaciğer, akciğer ve bağırsakları temizler.

Keçiboynuzu Pekmezi Nasıl Kullanılır?

Keçi boynuzu kullanımı için belirli bir öneri yoktur. Ancak her şeyde olduğu gibi keçi boynuzu tüketiminde de fazlaya kaçmamak gereklidir. Keçi boynuzu pekmezi yemekten sonra birkaç kaşık tatlı niyetine tüketebilirsiniz.

Önemli Not:

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmanızı ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız

Google hesabımıza göz atıp hakkımızdaki yorumları okuyup incelemek isterseniz lütfen tıklayınız.