tarihinde yayınlandı

Katı Sabun mu Sıvı Sabun mu Kullanmalıyız?

zeytinyağı sabunu

Katı Sabun mu Sıvı Sabun mu Kullanmalıyız? Yazımızda bu sorunun yanıtını vermeye çalıştık.

Aşı bulundu, bahar geldi ve sonrası da yaz.
Açık hava ve bol güneşli ortamda virüsün yayılması yavaşlayabiliyor.
Zaten normalleşmenin kısa bir zaman sonra başlayacağının sinyallerini devlet yönetimi vermeye başladı.
Gerçekçi olmak gerekirse, sokağa çıkma yasakları gevşetilse de sosyalleşmeye de başlasak, maske kullanımı daha uzunca bir süre, en iyimser 2022 yılına kadar devam edecek gibi görünüyor.
Aynı zamanda hijyen de önem seviyesini korumaya devam edecek ve etmeli de zaten. Tüm bu koşullarda, el hijyenini baş aktörü sabun, hayatımızın merkezinde yerini korumaya bir süre daha devam edecek.

Katı Sabun mu Sıvı Sabun mu?

Bu nedenle kafamızı kurcalayan “Katı Sabun mu Sıvı Sabun mu Kullanmalıyız?“ sorusunu yanıtını araştırdım. Bulduğum yanıt beni kullandığımız sabunun, sıvı da olsa katı da olsa basit ve saf olması sonucuna götürdü.

Sabunun kimyasına bakarsak aslında sıvı sabun da katı sabun da aynı içerikte üretmek mümkün.
Ancak özellikle sıvı sabunların daha güzel kokması ve daha canlı bir renge sahip olması için içerisindeki kimyasallar daha fazla. Bu nedenle genel olarak bakılırsa katı sabunun daha sağlıklı olduğu söylenebilir
Öte yandan, çok fazla kişinin kullanabileceği bir ortamda sıvı sabun daha sağlıklı görünüyor. Ancak aile içinde kullanacaksanız, sıvı sabun alırken hangi ürünün güvenilir olduğu tam olarak anlamıyorsanız ve daha uygun fiyatta olması isteniyorsa katı sabun tercih edin.

Katı sabunun olumsuz yönleri: görsel olarak eski moda ,kullanışsız olması ve gliserin içermeyen katı sabunların cildin kurumasına neden olmasıdır.  Ayrıca çok fazla kişi tarafından kullanılacaksa üzerinde bakteri birikebilmesi de muhtemel. Ama tüm bu dezavantajların bir çaresi var.
Basitçe, kullanımdan sonra sabunun üstünde kalan köpüğü akıtmak, bu bakterilerden kurtulmak için yeterli. Bu nedenle uzmanlar aile içi kullanım için kalıp sabunların zararsız olduğu görüşünde.

Kalabalık ortamlarda sıvı sabun kullanmak daha faydalıdır fakat sıvı sabunlar da tamamen bakterisiz değil.
Uzmanlar sıvı sabunların kalıp sabunlardan daha az bakteri taşıdığını kabul ediyorlar. Ama tekrar tekrar doldurulup kullanılan sıvı sabun kapları zamanla bakteri üretebiliyor. Bu yüzden sıvı sabun kaplarının tekrar doldurulmadan önce temizlenmesine özen göstermelisiniz.
Özellikle, ortak kullanım alanlarındaki sıvı sabunların kalitesini bilmemiz mümkün olmaz. Bunun için çantanızda minik  saf katı bir sabun bulundurun, bu çözüm olabilir.

Sıvı Sabun Alırken Dikkat

Sıvı sabun alırken mümkün olduğu kadar kokusuz ve renksiz ürünler tercih etmelisiniz. Ancak piyasadaki neredeyse bütün sıvı sabunlarda normalden fazla ölçüde kimyasal bulunduğu da bir gerçek.
Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yöneticilerinden Dr. Janet Woodcock ‘un açıklamasında, “Kullanıcılar antibakteriyel sıvı sabunların mikropların ve bakterilerin yayılmasını önlediğini düşünüyorlar ancak elimizde antibakteriyel sıvı sabunların katı sabunlardan daha etkili olduğuna dair bilimsel bir kanıt yok.” dedi.

FDA aynı zamanda antibakteriyel sabunlarda kullanılan triclosan ve triclocarban maddelerini yasakladı. Yasağın gerekçesi bu maddelerin uzun dönemli kullanımlarda sağlık sorunlarına yol açabileceği şüphesi. Bazı araştırmalarda, uzmanlar, bu maddelerin uzun süreli kullanımının hormonal bozukluklara yol açabildiği gözlemledi.
Kimyasal madde içermeyen sıvı sabun bulmanın zorluğundan ötürü, saf ve doğal katı sabun kullanılması yönünde tercih yapın.
Katı sabun alırken de yine aynı şekilde kokusuz-renksiz ürünler tercih edin. İçerisinde gliserin olup olmadığından emin olun. Gliserin içeren sabunlar hem cildin nemini daha çok muhafaza eder, hem de egzama gibi cilt sorunlarında tedaviye yardımcı olur.

Zeytinyağlı Sabun En Doğal Sabun

Zeytinyağlı sabun en doğal nemlendiricilerden birisidir.
Kuru bir cilde sahip olmaktan yakınıyorsanız zeytinyağlı sabun tam ihtiyacınız olan şey. Zeytinyağlı sabun, doğal bir nemlendirici olan gliserinin en saf halini barındırır. Zeytinyağı sabunu cildi nemlendirmesinin yanı sıra, gün içerisinde cildinize yapışan kirleri de etkin bir şekilde temizler. İçeriğindeki A ve E vitaminleri sayesinde havadaki serbest radikallerle mücadele eder.

Sonuçta, kullanacağınız sabun sıvı da olsa katı da olsa; içinde kimyasal madde özellikle triclosan ve triclocarban maddeleri olmadığına emin olun. Oldukça basit, saf içerikli sabun tercih edin. Bulmak kolay saf zeytinyağı sabunu en iyi alternatif gibi görünüyor.

Önemli Not:

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmanızı ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız

Google sayfamız.