tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Ev Salçası Neden Tercih Edilmeli?

Ev salçası , doğal ve sağlıklı yemek yapabilmek için olmazsa olmaz bir malzemedir.

katkısız doğal salça
Ev Salçası

Doğal ve sağlıklı yemeklerden bahsedebilmek için kullanılan salçanın da doğal ve sağlıklı olduğundan emin olmalıyız.

Bu yazımda ev salçası ‘nın doğal olması için gerekli kriterlere değineceğim.

Doğal Ev Salçası Nasıl Olmalı?

Öncelikle doğal salçanın tanımını yapalım.

Doğal salçadan bahsedebilmek için  kullanılan domates ve biberlerin geleneksel yöntemle yetiştirilmiş yani sunni gübre ve böcek ilacı kullanılmadan yetiştirilmiş olması gerekir. Sonra imalatı sırasında kaya tuzundan başka hiçbir koruyucu madde kullanılmamalıdır. Lezzeti tüm bu saydığımız detaylar sağlayacaktır ama bir püf noktası daha var ki o da eskiden olduğu gibi bakır kazanlarda ve odun ateşinde pişirilmesidir.

Biz bunları şehir ortamında nasıl sağlayacağız der gibi olduğunuzu duyar gibiyim. Evet haklısınız, pazardan aldığınız sebzenin nasıl yetiştirdiğini bilmeniz çok zor ama domates ve biberi organik pazarlardan temin edebilirsiniz. Bu sefer de odun ateşi ve bakır kazanı nereden bulacaksınız.

Bence pratik olarak, ürününün arkasında duran ve geleneksel yöntemlerle doğal salça yaptığını söyleyen dürüst butik markalardan salça satın almanız sizin için basit ve güzel bir çözüm olacaktır.

Manyas Köy Pazarı Doğal Salçalarını Nasıl Üretiyor?

Biz salçalarımızı yukarıda açıkladığımız şekilde üretmekteyiz.

Amacımız köylümüzü cesaretlendirerek geleneksel tarımla üretilenle ürünlerin artmasına katkı sağlamak ve bu ürünleri şehirlerde yaşayan, doğal ve sağlıklı gıda tüketmek isteyen insanlar için kolay ulaşılabilir kılmaktır.

Bu amaç doğrultusunda nasıl ve nerede ürettiğimizi görüp bilgi almak isterseniz instagram ve youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Sağlıklı ve doğal yemekler pişirmek için salçalarımızdan satın almak isterseniz tıklayınız.

 

Saygılarımla,

Barış Çetin

Bir cevap yazın