tarihinde yayınlandı

Çileğin Faydaları

doğal çileğin faydaları

Çileğin faydaları ve mucize etkileri bu yazımda detaylıca anlatıldı. Çilekten maksimum faydayı ne zaman ve nasıl alınabileceğiyle ilgili bazı ip uçlarından bahsedildi.

Çileğin inanılmaz faydaları nelerdir?

  • Antioksidan olduğu için, bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcıdır.
  • Kalp hastalıkların görülme riskini azaltır. Düzenli çilek tüketen kadınlarda kalp krizi riskinin azaldığı yönünde araştırma sonuçlarına mevcuttur.
  • Romatoid artrit, gut gibi hastalıklardan kaynaklı acı ve ağrıları azaltabilir.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır.
  • Toksinleri temizleme özelliği nedeniyle karaciğerin dinlendirilmesinde yardımcıdır.
  • Bir porsiyon yani 8 adet çilekte, günlük C vitamini ihtiyacını tamamen karşılar.
  • Güneşin olumsuz etkilerine karşı savaşır.Hücrelerimizi serbest radikaller ve diğer kanserojenlerden korur.

Çilekten maksimum faydalanabilmek için tam mevsiminde meyve olarak tüketilmesi ve bu meyvenin temiz toprakta, doğal tarım yöntemleri kullanarak yetiştirilmiş olması gerekmektedir. Çileğin besin değerinin en yüksek olduğu dönem Mayıs ortasından Haziran sonuna kadardır. Bu dönemin dışındaki çileklere şüphe ile yaklaşmak gerekmektedir. Çilekten tüm yıl yararlanabilmek için gibi reçel olarak da tüketilebilir. Ancak bu reçelin, katkısız, ev yapımı olması ve kullanılmış çileklerin de temiz bir toprakta ilaç kullanılmadan yetiştirilmesi gerektiğini tekrar vurgulamakta fayda var.

Herkes evinde çilek reçeli yapabilir biliyorum. Köyde, tarım ilacı görmemiş toprakta, doğal yetişmiş çilekten yapıldığı zaman öncelikle çok sağlık oluyor ayrıca tadı ve kokusu çok iyi oluyor.
Nereden bulacağız mis kokulu doğal köy çileğini derseniz, biz (yani Manyas Köy Pazarı ) yetiştirip sizin için bol taneli katkısız çilek reçelini yaptık.

Çilek reçelimizi incelemek isterseniz lütfen tıklayın. Ayrıca nasıl yaptığımız görmek için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.


Ürünlerimizin en güzel şekilde tüketilmesi ve sizlerin beğenisini kazanması bizim için çok önemli. Bu sebeple ne ile birlikte yerseniz en iyi sonucu alırsınız sizlerle paylaşmalıyız. Bizim önerimiz, kaymak gibi tuzsuz lorumuz ile birlikte oldukça uyumlu oldukları için birlikte tüketmenizi öneriyoruz.
Bizden söylemesi 😉