tarihinde yayınlandı

Mihaliç Peyniri

manyas kelle peyniri

Mihaliç peyniri Manyas’ın kaliteli, doğal sütlerinden imal edildi.

Doğal, Katkısız ve az tuzlu Mihaliç peyniri sipariş etmek için lütfen tıklayınız.

Türkiye’nin her yerine soğuk zincirle gönderim yapıyoruz. Manyas Kelle peyniri nasıl yenir , sizlere fikir vermek için bu yazımızı kaleme aldım.

Mihaliç Peyniri Nasıl Yenir?

Öncelikle Manyas kelle peyniri diğer bilinen adıyla mihaliç peynirinin özelliğinden bahsedelim.

Marmara Bölgesi’nde Balıkesir yöresine ait, tuzlu ve gözenekli bir peynirdir. En bilinen adıyla kelle veya mihaliç peyniri olarak anılır.

Kesin başlangıç tarihi bilinmemekle beraber 150-200 yıl öncesine Osmanlı dönemine dayanmaktadır. Bir rivayete göre kelle peyniri Bursa’nın Karacabey ilçesinde eski adıyla Mihaliç’te hayvancılık yapan göçmen Arnavutlar üretmeye başlamıştır. Diğer bir rivayette yine Osmanlı döneminde Yahudi peynir ustaları tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Karacabey’in yanı sıra Bandırma, Susurluk, Gönen, Manyas, Mustafa Kemal Paşa ilçelerinde de üretimi yapılır. En iyisi mera hayvancılığının halen devam ettiği Manyas’ta yapılan kelle peynirdir.

İnek ve koyun sütlerinden üretilen kelle peyniri sert bir peynirdir. Manyas’ta doğal besi ineklerin sütünden üretilen çeşidi de vardır.

Sert, yağlı, orjinali koyun inek karışımı sütten yapılan tuzlu ve gözenekli olan kelle peyniri oldukça dayanıklı bir peynirdir.

Meşhur, dillere destan Manyas Kelle Peynirini nasıl yiyebiliriz?

Size bu konuda bir kaç öneride bulunayım.

  • Kahvaltıda çayla beraber güzel gider
  • Dilimlenip tereyağında kızartılır
  • Rendelenip yumurta ile sahanda pişirilir
  • Karpuz kavunla birlikte harika gider
  • Tostun içinde ince domates dilimleri ile birlikte nefis olur
  • Rendeleyip salatalara konulur.
  • Şarap ve biranın yanında iyi gider
  • Rakı ile uyumu tamdır.

Hadi afiyet olsun😉

Diğer süt ürünlerimiz tamamen katkısız ve koruyucusudur. Manyas’ın doğal otlayan ineklerinin sütlerinden imal edildi. Ürünlerimiz: Mihaliç peyniri, tuzsuz lor, Ezine peyniri, tam yağlı yumuşak beyaz peynir, sepet peyniri ve keçi peyniridir. Keçi peynirimiz 100% keçi sütünden imal edilmiştir, diğer peynirlerimiz 100% inek sütünden yapılmıştır. Peynirlerimizin tamamı yıllanmış peynirlerdir. Peynirlerimiz süt, maya ve tuzdan ibarettir. Tüm süt ürünlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.

Biraz resim görmek isteyenler tıklasın.