tarihinde yayınlandı

Kurutulmuş Elma ‘nın Faydaları Nelerdir?

ekolojik kurutulmuş elma

Kurutulmuş elma ‘nın faydaları nelerdir sıralamadan önce kısaca elmadan bahsedelim. Farklı çeşitleri olan elma ve değişik iklimlerde yetişebilmektedir. Elma, A, C ve B vitaminlerini barındırır ayrıca potasyum, demir gibi mineraller açısından zengindir. Lif içeriği sayesinde elma; insan sağlığı üzerinde epey pozitif etkileri olan yaygın ve kolay ulaşılabilen bir meyvedir. Elmanın, aşağı yukarı %90 ’ nın su olması nedeniyle; bu meyvenin kurutularak tüketilmesi elmayı uzun süre saklamamızı ve kolayca tüketmemizi sağlar. Elmanın kurutulması, içerisinde var olan mineral ve vitaminlerin daha konsantre bir biçime gelmesine neden olur. Maksimum fayda sağlamak için elma kurusunun doğal yetiştirilmiş organik elma olmasına dikkat edilmelidir. Şimdi kurutulmuş elmanın faydaları nelerdir ? onlara bakalım.

Doğal Köy Elma Kurusu Siparişi Ver!

İlk siparişinize özel 20 TL indirim; ürünleri sepete at, ödeme sayfasında kupon kodu kutucuğuna hosgeldin yazıp kullana tıkla. (en az 180tl siparişlerde geçerlidir)

Taze köy elmalarından ayrıca sirke de yaptık. Doğal fermente elma sirkesini incelemeden geçmeyin.

Kuru Elma – Kurutulmuş Elma ‘nın Faydaları

  • Kurutulmuş elma, düzenli tüketildiğinde, antioksidan olması sebebiyle kansere karşı koruyucu olabilmektedir.
  • Kuru elma antioksidan olası sebebiyle, bağışıklık sistemini desteklemektedir. Bu nedenle soğuk kış günlerinde, kuru elmanın yaklaşık 10 dakika kaynatılarak içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  • Üstelik, lifli yapısı sebebiyle kuru elma, kabızlık sorununu çözebilmektedir. Ayrıca reflü, gastrit ve ülser de denilen mide yanması gibi rahatsızlıklara karşı da kuru elma etkilidir.
  • Yoğun lif içeriği nedeniyle tok tutar ve bu nedenle kilo alma sorunu yaşayan kişilere önerilmektedir.
  • Kan temizler, kötü kolesterolü düşürmesine yardımcıdır; tansiyon düşürücü özelliği nedeniyle yüksek tansiyon hastalarının tüketmesinde yara vardır.
  • Vücuttaki suyun uzun süre muhafaza edilmesi sağlar bu nedenle elmanın susuzluk giderici özelliği vardır.
  • Ayrıca, diş ve ağız sağlığını korumaya yardımcı olabildiği belirtilmektedir.

Elmayı, kuru elma şeklinde atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz gibi; organik kuru elma ile nefis elma çayı da demleyebilirsiniz. Çünkü elmanın çay olarak tüketilmesi de oldukça faydalıdır. Elma çayı kabızlık ve hazımsızlığa iyi gelir, zayıflamaya yardımcı olur. Elma çayı nasıl hazırlanır ve elma çayının faydalarını daha detaylı öğrenmek için tıklayın.

Doğal, ilaçsız köy elmalarından hazırladığımız kuru elmamızı almak isterseniz lütfen tıklayınız.

Önemli Not:

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında; mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiğini ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız