tarihinde yayınlandı

Kızılcık ve Kızılcığın Faydaları Nelerdir ?

Kızılcık ve Kızılcığın Yararları

Kızılcık Nedir?

Kızılcık ve Kızılcığın Faydaları Nelerdir konusuna değinmeden kızılcık hakkında kısaca genel bilgi verelim. Kızılcık ya da kiren, kızılcıkgiller  familyasından bir ağaç türüdür.

dogal-yabani-kızılcık
Yabani Kızılcık

Boyu 2-3 metre civarındadır.  Şubat-Mart ayında sarı renkli küçük çiçekler açar, meyveleri kırmızı renkli olup bu kırmızı meyve elipse benzer. Kızılcık Türkiye’de Temmuz sonu Ağustos başı gibi olgunlaşır. Kızılcık meyvelerinin tadı buruk ekşidir; genellikle taze veya kurutulmuş olarak tüketildiği gibi, tarhana, hoşaf, reçel ve marmelat yapımında da kullanılmaktadır.

Kızılcık meyvesi şekerli suda kaynatılıp komposto olarak tüketilmesi en yaygın kullanım şeklidir.

Kızılcık, Marmara ve Karadeniz Bölgelerinde yaygın görülür. Kızılcık Anadolu’da Ergen , Eğren , Kiren veya Kiran isimleri ile de anılır. Kızılcık ve Kızılcığın faydaları na değinelim.

Kızılcığın Faydaları nelerdir?

  • İdrar Yolu Enfeksiyonuna Karşı Etkilidir
  • Kardiyovasküler Sağlığı destekler
  • Antitümör Olarak anılmaktadır.
  • Kızılcık Diş Çürümelerini Önler.
  • Kızılcık Solunum Enfeksiyonları Önlemeye yardımcıdır.
  • Kızılcık Kanserden korur
  • İdrar Yolu Enfeksiyonları ve Böbrek Taşlarına Karşı Korur

Bu bahsedilen faydalardan yararlanabilmek için kızılcığın doğada kendi kendine yetişen yabani kızılcık olması önemlidir.

Kızılcık Nasıl Kullanılır?

Manyas Köy Pazarı olarak tertemiz meşe ormanında yetişen yabani kızlcıktan yaptığımız kızılcık marmelatını öneriyoruz.

Kızılcık Marmeltını, kahvaltıda, kekin yanında veya muhallebi gibi sütlü tatlılar ile afiyetle tüketebilirsiniz. Ayrıca marmelatımız ile Kızılcık şerbeti nasıl yapılır? Çok kolayca hazırlayabilirsiniz. Bir bardak suya iki tatlı kaşığı kızılcık marmelatını koyup karıştırıp afiyetle içiniz.

Önemli Not:

Yazımızda yer verdiğimiz bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Sizlere öneri ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu yazıdaki içeriğin, kesin teşhis ve tedavi özelliği bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiğini ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğini önemle hatırlatırız

İnstagram hesabımızı takip edip güncel kalınız.