tarihinde yayınlandı

Erik Kompostosu ve Sağlığa Yararları

doğal erik kompostosu

Erik Kompostosu ve Sağlığa Yararları hakkındaki bu yazımızı okurken hem eğlenmenizi hem de bilgilenmenizi amaçladık.

yabani erik kompostosu
Erik Kompostosu

Yaban Erik Hoşafı dedik ama aslında komposto çünkü taze meyveden yapıldı. Bizim orada komposto kelimesi yerine hoşaf kelimesi kullanılır.
Resimdeki eriklerden yapıldı. Yaban eriğinin özelliği ormanda kendi kendine yetişen, ilaç kullanılmamış tamamen doğal bir meyve oluşudur. Şeker ilave etmedik, sadece tertemiz pınar suyunda kaynatıp kabuk ve çekirdeklerini ayırmak için kevgirden geçirip sıcak sıcak kavanozladık.

Doğal meyveden yapılmış bu kompostoyu istediğiniz şekilde tatlandırarak veya hafif mayhoş olarak da içebilirsiniz. Bu nefis kompostoyu günümüzde yaygın tüketilen gazlı içecekler veya mısır şuruplu meyve suları yerine tüketerek kırmızı eriğin faydalarından yaralanabiliriz. Ayrıca, yine yabani erikten yaptığımız erik reçelini de sulandırarak sağlıklı bir içecek elde edebilirsiniz. Nefis doğal erikten yaptığımız ürünleri satın al!

İlk siparişinize özel 20 TL indirim, ürünleri sepete at, ödeme sayfasında kupon kodu kutucuğuna hosgeldin yazıp kullana tıkla. (en az 180tl siparişlerde geçerlidir)

Erik Kompostosu Yaptığımız Kırmızı Yaban Eriğinin Faydaları Nelerdir?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, kırmızı erik ve her türlü kırmızı meyvenin bol miktarda karatenoid içeriği ile bağışıklığı güçlendiren yiyeceklerin başında olduğunu vurguluyor.

Dr. Yasemin Bradley, kırmızı eriğin antioksidanlar içerdiklerini, beta karotenli yapılarıyla cildi güzelleştirdiklerine değiniyor; “Sarı ve kırmızı, erik cilde çok faydalı olan C ve E vitamini ile, kanın pıhtılaşmasında gerekli vitamin olan K vitaminini içerirler. 100 gr. kırmızı ve sarı erikte yalnızca 46 kalori bulunur.”

Maryland Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel araştırmada, kırmızı eriğe rengini veren antosiyanin ismindeki maddenin, serbest radikallerle savaşıp kanseri önlemeye yardımcı olduğu, özellikle meme, gastrointestinal ve solunum yolu kanserlerine karşı koruma sağladığı tespit edilmiştir.

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Serap Orak Tufan da, kanserden korunmak için kırmızı erik yemeyi tavsiye etmekte.

“AgriLife TODAY” tıp dergisinde 2012 yılında yayımlanan makalede gıda bilim araştırmacısı Dr. Luis Cisneros-Zevallos, kırmızı erik yemenin tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve obezite riskini düşürebildiğini değiniyoe. Kırmızı erik, fenolik bileşik içeriği sayesinde LDL kötü kolestrol, kalp krizi ve inmeyi önlüyor. “HortScience” tıp dergisinde 2004 yılında yayımlanan makalede, Teksas Üniversitesinde yapılan araştırmalarda kırmızı eriğin sarı erikten daha fazla besin değerine sahip olduğunun belirlendiği, kırmızı eriğin yüksek antioksidan içeriği sayesinde bağışıklığı koruduğunun ve hücrelerin sağlıklı kalmasına yardımcı olduğunun tespit edildiği bildiriliyor.

Kırmızı erik, A vitamini ve C vitamini açısından zengin yapısıyla bağışıklığınızı güçlendirip, sizi hastalıklardan korur.

Kırmızı erik, lif oranı yüksek, posalı meyvelerin başında yer alır ve lifli gıdalarla beslenmek, uzun süre tokluk sağlayarak kilo alımını engellemede destek olur. Lifli beslenmenin diğer yararı ise sindirim sisteminin çalışmasını destekleyip kabızlık giderici olmasıdır.

Yabani Erik ile yaptığımız tüm ürünlerimizi incelemek için tıklayınız.