tarihinde yayınlandı

Börülce Salatası Tarifi

Nefis Börülce Salatası

Börülce salatası evde yapabileceğiniz nefis ve bir o kadar kolay salataların başında gelir. Sağlıklı, doğal, protein deposu börülce salatası, spor ile ilgilenilenlerin ve zayıflamak hedefleri olan kişilerin menülerinde mutlaka bulundurması gereken sağlıklı ve doğal bir yiyecektir.

Börülce içeriğinde vücut için sayısız fayda barındırmaktadır. Börülce, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına iyi gelmesinin yanında kanseri önleyici ve bağışıklık sistemi güçlendirici özelliği bulunduğu belirtilmektedir. Börülcenin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Börülce ile Yapılan Nefis Salata Tarifi

Tariften önce, gerekli malzemeler neler teker teker sıralayalım.

Nefis Börülce Salatası
Börülce Salatası
  • 1 su bardağı kuru börülce
  • 1 adet orta boy kuru soğan
  • Yarım domates
  • 1 diş sarımsak
  • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı
  • Yarım limon
  • Yeterince tuz

Börülce Salatası Yapımı

Börülce salatasını yapmak oldukça basittir. Börülceleri akşamdan ıslatmaya gerek yok. Önce bir taşım kaynatıyoruz sonra suyunu süzüp tekrar yaklaşık yarım saat kaynatıyoruz. Burada püf noktası börülcenin pişip pişmediğini iyi kontrol etmek. Börülceler ne çok pişip dağılmış olmalı ne de az pişip diri olmamalıdırlar. Tam kararında pişirmek için 25 dakika sonra sık sık pişip pişmediklerini kontrol etmek gerekiyor.

Güzelce pişmiş börülceleri bir salata tabağına alalım. Yarım soğanımız piyaz yada salataya doğrar gibi kesiyoruz. Kestiğimiz soğanı tuz ile ovup suyunu uzaklaştırıp öldürüyoruz. Soğanlarımızı güzelce yıkayıp tuzdan arındırıyoruz. Ovulmuş soğanları börülce ile karıştırıyoruz. Yarım domatesi zevkimize göre doğrayıp soğan börülce karışımının üzerine ilave ediyoruz. Ardından salata sosumuzu hazırlamak için, yarım çay bardağı zeytinyağı içine yarım limon, yeterince tuz, havanda dövdüğümüz sarımsağı ilave edip bir çay kaşığı yardımı ile karıştırıp sosu hazır ediyoruz. Hazır olan sosu börülce salatasının üzerinde gezdirip hafifçe karıştırıyoruz.

Börülce salatamız hazır. Bu sağlıklı ve lezzetli salatayı mutlaka evinizde deneyip sevdiklerinle de paylaşmalısınız.

Doğal yöntemlerle kimyasal kullanılmadan yetiştirilmiş ata tohum Manyas Köy Pazarı börülcesinden satın almak isterseniz lütfen tıklayınız.

Afiye olsun.

Youtube kanalımızda ürünlerimizin yetiştiği ortamı örebilirsiniz. Instagram hesabımızı takip ederek ürünlerimizden ve yeniliklerden haberdar olunuz.