Posted on Yorum yapın

Armut Pekmezi Faydaları

Doğal Armut Pekmezi Faydaları

Armut pekmezi faydaları insan sağlığı açısından oldukça fazladır. Armut pekmezinden yaralanabilmek için, bu pekmezin doğal armuttan yapılıp, katkı maddesi ve koruyucu içermemesi gereklidir. Armut pekmezinin en belirgin özelliği diğer pekmez çeşitlerine göre daha az kalorili olmasıdır.Bu yazımda armut pekmezini nasıl hazırlandığımızdan bahsedip bu güzel ürünün faydalarına değineceğim.

doğal armut pekmezi
Doğal Armut Pekmezi

Armut Pekmezi Nasıl Hazırlandı?

doğal armutlar kazanlarda kaynatılıyor
Doğal Armutlar Kazanlarda Kaynatılıyor
doğal armutlar doğranıyor
Armutlar Doğranıyor

Geleneksel tarım yöntemi ile köyde ilaç kullanılmadan yetiştirilen armutları kullandık. Bu armutları temizleyip doğradıktan sonra, odun ateşinde biraz su ilave edip kaynatıp yumuşamaların sağladık. Yumuşayan armut parçalarını sıkıp şıra çıkardık sonra bu şırayı kazanlarda odun ateşiyle pişirip koyulaştırdık. Son aşamada sıcak sıcak kavanozlara doldurup vakum almalarını sağladık. Pekmezin içinde şeker veya koruyucu olarak hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır. İlgili videoyu seyretmek için lütfen tıklayınız.

Armut Pekmezi ‘nin Özellikleri ve Başlıca Yaraları

Armut pekmezi kalorisi daha düşük olan bir pekmez olduğu için şeker hastaları tarafından ölçülü ve dikkatli bir şekilde tüketilebilir. Sindirim ve boşaltım sistemlerine oldukça faydalı olan armut pekmezi aşırı tüketiminde gaz sorununa neden olabilmektedir. Tercihen aç karnına tüketilmesi önerilmektedir. Armut Pekmezinin sağlık açısından sağladığı faydalardan tam anlamıyla yaralanabilmek için doğal armut pekmezi tüketilmesi gerekmektedir. Armut pekmezinin belli başlı faydalarını sıralarsak:

 • Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.
 • İdrarı bollaştırır.
 • Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Kanı temizler bütün salgı bezlerinin normal çalışmasını sağlar.
 • Kansızlığı giderir
 • Kabızlığı önler
 • Sinirleri yatıştırır
 • Zihni yorgunluğu giderir
 • Susuzluğu keser
 • Tükürüğün salgılanmasını artırır
 • Hamilelerin kusmalarını azaltır
 • Hazımsızlığı giderir
 • Kireçlenme, romatizma ve nikris tedavisini destekler.

Doğal olan armut pekmezi insan sağlığına bir çok olumlu etkisi bulunmakla beraber şeker miktarı az olan bir pekmezdir. Ölçülü kullanımla şeker hastaları bile bu pekmezi kullanıp yaralanabilmektedir. Özellikle sindirim ve boşaltım sistemleri ile ilgili sorunları olan kişilerin mutfağından eksik etmemesi gereken bir üründür.

Armut pekmezi ile zülbiyet daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Afiyet olsun,

Manyas Köy Pazarı Kurucusu

Barış Çetin

Posted on Yorum yapın

Yerli Nohut Nasıl Yetiştirildi ?

doğal yerli nohut

Yerli nohut nasıl yetiştirildi ? Ata tohumdan yetiştirdiğimiz nohut. Havyan gübresi kullandık. Otları, çapa ve elle temizledik.
Nohut çok lezzetli ve kolay pişiyor. Yerli, doğal nohutumuzu tatmalısınız.
Akşamdan ıslatın, nohutlar şişip büyüdüğünde yemeğini yapın. Normal tencerede 40_45 dakikada pişer. Önden haşlamaya gerek yok, düdüklü tencereye gerek yok.

Diğer nohut çeşitimiz olan kırmızı nohut hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Nohut ile ne yemekler yapabileceğiniz görmek için tıklayınız.

İzleyin!

Posted on Yorum yapın

Elma Sirkesinin Faydaları

Doğal-ev yapımı-elma-sirkesi

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez. Ama faydalı olan doğal fermente olan, ev yapımı elma sirkesidir. Fermantasyon işleminin günlere indirgendiği fabrikasyon elma sirkesi için aynı faydalardan söz etmemiz mümkün değildir. Saça, cilde, mideye faydası bilinen elma sirkesini, aynı zamanda temizlik malzemesi olarak da kullanabiliyoruz. Salataya lezzet veren elma sirkesini zayıflatmak için kullanımı mevcuttur. Bu yazımda elma sirkesinin başlıca faydalarını anlatıp belli başlı kullanım yerlerine değindim.

Elma Sirkesinin Başlıca Faydaları

Elma sirkesinin kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Antik Yunan döneminde sağlık sorununda kullanılan elma sirkesini, Hipokrat yaraların temizliği için kullanıyordu.

İçerdiği magnezyum, fosfor, potasyum, demir, bakır ve florin nedeniyle doğal bir antiseptik, antifungal ve antibakteriyeldir.

Elma sirkesinin başlıca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Sindirim Sistemine olan Faydaları

MİDEYE FAYDASI: Elma sirkesi, reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Yemeklerden beş dakika önce içmek üzere, bir bardak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi koyunuz. Elma sirkesinin zamanla reflünüze iyi geldiğini göreceksiniz.

SİNDİRİME FAYDASI: Sindirim sistemi için çok iyi bir yardımcı olan elma sirkesi, yemeklerin daha rahat sindirilmesine faydası olduğu için kabızlığa da iyi gelir. Bağırsakları rahatlama özelliği olan elma sirkesi, şişkinlik ve hazımsızlığı önler.

HIÇKIRIK: Hıçkırığınızı elma sirkesi ile geçirebilirsiniz. Hıçkırık anında bir çay kaşığı elma sirkesi içtiğinizde, elma sirkesinin acımtırak tadı ile boğazdaki sinirleri uyarılır ve hıçkırığınız geçer.

KİLO VERME: Elma sirkesi içinde bulunan asetik asit, iştah azaltmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yarar. Bu özelliği ile elma sirkesi, nişastasının hazmını geciktirerek yediğimiz yemeklerden daha az kalori almamıza sebep olur.

BOĞAZ AĞRISI: Yarım fincan ılık suyun için katılan bir çorba kaşığı elma sirkesi, boğaz ağrısına iyi gelir. Bu karışımı gargara olarak kullandığımızda boğazdaki bakterileri yok eder. Diğer yandan bu karışım sinüsleri de rahatlatır.

AĞIZ KOKUSU: Elma sirkesi ile gargara yapmak, ağızdaki bakterileri öldürerek ağız kokusu oluşmasını önler.

DİŞ BEYAZLATMA: Beyaz dişlere ve güzel bir gülüşe sahip olmak için kullanabileceğiniz elma sirkesi, dişlerdeki lekeyi yok etmeye yarar.

Hastalıklara olan Faydaları

SOĞUK ALGINLIĞI: Yüksek malik asit içeriği nedeniyle elma sirkesi, bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarında enfeksiyonların önlenmesinde yardımcı olur.

TANSİYON: Elma sirkesi tüketen kişilerde yapılan araştırmalarda kan basıncının düştüğü görülmüştür. Bu yüzden tansiyon hastalıklarına iyi gelir.

DİYABETE FAYDASI: Kan şekerini düzenlenmesi nedeniyle elma sirkesi, diyabet hastalarına çok faydalıdır. Salatalarınıza ilave edeceğiniz elma sirkesini, aynı zamanda bir çorba kaşığını bir bardak suya koyup içmeniz şeker hastalığına iyi gelecektir.

KOLESTROL: Günde bir yemek kaşığı elma sirkesi içmenin kolestrolü düşürdüğü, yapılan araştırmalar sonucunda gözlenmiştir.

Cilt Sorunlarına Faydaları

pH DENGELEMESİ: Elma sirkesi, içeriğindeki asetik asit nedeniyle vücut pH’ını dengelemesine yardımcı olur. Bu faydası ile elma sirkesi, kansere yakalanma riskini düşürür.

CİLT SORUNLARI: Cildin pH seviyesinin kontrol edilmesin yardımcı olan elma sirkesi ile akne gibi cilt sorunlarında faydası olur. Aynı zamanda elma sirkesi, cildinizin yumuşacık olmasını sağlar.

SİĞİL TEDAVİSİ: Elma sirkesinin siğilleri yok etme özelliği de vardır. Bunun için elma sirkesi damlatılan pamuk, siğilin üzerinde sabaha kadar bekletilir. Bu şekilde yapıldığı takdirde 7-10 gün içerisinde siğilin kaybolmaya başladığı gözlenir.

AYAK KOKUSU: Ayak kokusunu yok etmek için, elma sirkesine batırılan pamuk ile ayaklarınızı silmeniz yeterli olacaktır.

TER KOKUSU: Koltuk altı kokusundan kurtulmak için elma sirkesi doğal bir çözümdür. Bir pamuk üzerine damlatılan birkaç damla elma sirkesi ile koltuk altlarınızı silerek bu konuda faydasını görebilirsiniz.

GÜNEŞ YANIĞI: Elma sirkesi, güneş yanığına iyi gelir. Bunun için yapmanız gereken ise, ılık bir duş alındıktan sonra suya katılan elma sirkesi ile yapılan banyo, yanığınıza faydası olacaktır.

KAŞINTI GİDERME: Böcek ısırığı sonucunda oluşan kaşıntıların giderilmesinde elma sirkesi kullanılır. Bu şekilde kaşıntıyı gideren elma sirkesi, rahatlamanıza yardım eder.

Diğer Faydaları

SAÇ BAKIMI: Elma sirkesi, saçınızın daha parlak olmasını sağlar. Nasıl kullanılması gerektiğini aşağıda detaylı açıkladım.

YORGUNLUĞA FAYDASI: Elma sirkesi ile el ve ayaklara yapılan masaj, el ve ayaklarınızdaki yorgunluğu giderir.

ELMA SİRKESİ NASIL KULLANILIR?

Elma sirkesi faydaları için günde iki kez tüketilir. Bunun için Bir bardak suyun içine iki yemek kaşığı elma sirkesi koyup karıştırmak gerekir. Bu karışımı, sabah kahvaltı öncesi ve akşam yatmadan önce içilir. Eğer elma sirkesi tadı rahatsız ederse bu karışım içine bal koyarak içebilirsiniz.

ELMA SİRKESİ İLE NASIL KİLO VERİLİR?

Elma sirkesinin faydaları arasında en çok merak edilen kilo vermeye nasıl yardımcı olduğudur. Zayıflamak için elma sirkesi formülünü kullanmak istiyorsanız gün boyu içebileceğiniz bir karışım yapabilirsiniz. Bu karışım ise bir bardak suyun içine bir çay kaşığı elma sirkesinde oluşur. Yapılan bir araştırma, elma sirkesi içinde bulunan asetik asit tüketenlerin vücut ağırlığı ile birlikte bel ve karın çevresindeki yağların azaldığı tespit edilmiştir. Zayıflamaya faydası olması için yemeklere ve salatalara konularak da tüketilebilir.

ELMA SİRKESİ İLE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Elma sirkesinin saça parlaklık verdiğini faydaları arasında saymıştık. Bunun için yapmanız gereken yarım yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içine koyarak bir karışım hazırlamak. Bu karışımı, saçlarını şampuanladıktan sonra durulama suyuna eklemeniz sonrasında saçlarınızın zamanla parladığını göreceksiniz. Bu şekilde haftada en az iki kez yapmaya devam etmeniz gerekiyor.

Elma sirkesinin saça bir faydası da kepeği yok etmesi. Kepek sorunu için, bir bardak suya, bu sefer bir veya iki yemek kaşığı elma sirkesi, bir bardak su ile karıştırılır ve şampuanlama sonrasında durulamada kullanılır. Bir diğer yöntem ise şöyle; boş bir sprey şişesi içine birebir ölçüde elma sirkesi ve su konularak karıştırılır. Bu karışımı saçlarımıza püskürtüp bu şekilde bir saat bekletiyoruz ve sonrasında yıkıyoruz. Bu şekilde zamanla saçtaki kepeklerden kurtulmuş oluruz.

Yazımda, elma sirkesinin faydalarına değinip, belli başlı kullanım biçimlerini anlattım.Kısaca faydalarını özetleyip yazımı bitireyim.
Saç ve cilt bakımında etkin olan elma sirkesi, tansiyon, şeker hastalığı ve reflü gibi mide sorunlarına da iyi geliyor. Ayrıca elma sirkesi, zayıflamanıza yardımcı olabilir.

Sağlıcakla kalın,

Barış Çetin

Posted on Yorum yapın

Beyaz Tarhana

Beyaz Tarhana

Beyaz tarhananın içinde biber ve domates bulunmadığı için beyaz tarhana olarak anılmaktadır. Tarhana, buğday unu ve göce adı verilen kepeksiz buğday yarması ile doğal köy yoğurdu, maya, köy nohutu ve tuz eklenip yoğrularak elde edilir. Tarhana hamuru 1-5 gün süreyle fermantasyona bırakılarak kurutulmasıyla elde edilir. Sağlıklı, sindirimi kolay, beslenme değeri yüksek ve dayanıklı geleneksel bir fermente Türk gıdasıdır. Öncelikle genel olarak tarhanın faydalarına ve hangi hastalıklara iyi geldiğine değinelim.

Tarhana çorbasının sağlığa faydaları nelerdir?

Ev yapımı tarhana, yüksek oranda lif, vitamin, mineral ve protein içerir. Bu özellikleriyle yüksek kolesterol, kalp krizi, kolon kanseri, obezite, yüksek tansiyon, hemoroid ve damar hastalıklarının azaltılmasında faydalıdır.

Tarhana hangi hastalıklara iyi gelir?

Tarhana,içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuzu mikroplara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip, kansızlık, yorgunluk, kabızlık, adet düzensizliği ve kemik erimesi gibi hastalıkları iyileştirici faydası vardır. Büyüme çağındaki bebek ve çocuklar için çok faydalıdır.

Neden Beyaz Tarhana?

Tarhana Yapan Köylü Kadınlar

Özellikle bebek ve çocuklar küçük yaşlarda domates ve biber alerjisi olabilmektedir. Bu tip hassasiyeti olan özellikle çocuklar ve kişiler için beyaz tarhana idealdir. Ayrıca, ben renkli severim derseniz kendiniz ister taze domates veya biber yada salça ilave edip renklendirebilirsiniz veya bizim kırmızı tarhanamızı alabilirsiniz.

Beyaz Tarhana Nasıl Pişirilir?

Beyaz Köy Tarhanası

Köyümüzde tarhana pişirmek için su ve süt yarı yarıya karıştırılır, bu karışımın içine dilediğiniz kadar tarhana ilave edip karıştırarak kaynatmalısınız. Kaynayıp koyulaşan tarhana tüketime hazır hale gelmiş olur. Tarhanamız, zevkinize göre tamamen su veya tamamen süt ile de pişirebilirsiniz.
Bebeklerimiz ve çocuklarımız için çok besleyici ve sağlıklı bir çorbadır.

Tarhanaın faydalarını özetleyip yazımızı bitirelim. Yüksek kolesterol, kalp krizi, kolon kanseri, obezite, yüksek tansiyon, hemoroid ve damar hastalıklarının azaltılmasında faydalıdır. Tarhana,içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuzu mikroplara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip, kansızlık, yorgunluk, kabızlık, adet düzensizliği ve kemik erimesi gibi hastalıklara iyi gelir.

Özellikle kış aylarında içinizi ısıtacak, sizi sıcak tutacak bu harika besini yani tarhana çorbasını sofranızdan eksik etmeyiniz.

Afiyet olsun.

Barış Çetin

Posted on Yorum yapın

Ev Yapımı Kuskus ile Yapılan Yemekler

Ev Yapımı Kuskus ile Yapılan Yemekler

Kuskus ile yapılan yemeklere değinelim. Kuskus ile inanılmaz sayıda yemekler yapabiliriz. Bunlar, çeşitli çorbalar, salatalar ve pilav çeşitleri olmak üzere sıralayabiliriz. Bu yazımda ne tip salatalar yapabileceğimize değinip bu salataların bazılarının tariflerini sizlerle paylaşacağım. Ama önce ev yapımı kuskus nasıl yapılıyor kısaca bahsetmek istiyorum.

Ev yapımı kuskus nasıl yapılır?

El emeği, göz nuru olan bir üründür. Kuskus, küçük bulgur tanelerinin, köy yumurtası, köy sütü ve un ile kaplanmış halidir.Kuskus teknesinde bu malzemeler sürekli karıştırılır. Sonra oluşan kuskus taneleri kevgirde sallanarak istenilen boyuttakiler ayrılır; tüm bulgur taneleri kaplanıp istenilen büyüklüğe gelene kadar işleme devam edilir.Kullandığımız un, Manyas civarında yetişen yerli buğdaylardan elde edilmektedir.Sağlıklı, lezzetli ve besleyici olan bu ürünümüze çocuklarınıza güvenle yedirebilirsiniz.

Kuskus ile yapılmış Sağlıklı Salatalar

Yazımın başında da söylediğim gibi çok kuskus ile çok çeşitli salatalar yapmak mümkün. Mercimekli kuskus salatası, ton balıklı kuskus salatası, börülceli kuskus salatası ve kırmızı pancarlı kuskus salatası. Benim favorim olan börülceli kuskus salatası ile kırmızı pancarlı kuskus salatasının tariflerini sizlerle paylaşacağım.

Kırmızı Pancarlı Kuskus Salatası Tarifi:

Kırmızı Pancarlı Kusksus Salatası

Gereken malzemeler: 2 adet kırmızı pancar, 2 su bardağı kuskus, 1 adet havuç, 5 tane kornişon turşusu,maydanoz Dereotu, Roka,4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı, 2 yemek kaşığı elma sirkesi, biraz tuz ve 500 ml su, haşlamak için

Pancarları soyup boyuna iki parçaya bölün. 5 su bardağı suya bir miktar tuz ekleyerek yumuşayıncaya kadar haşlayın. Havucu soyup ayrı bir tencerede yumuşayıncaya kadar 8-10 dakika haşlayın. Kuskuslar istediğiniz kıvama gelene kadar suda pişirip süzüp soğuk sudan geçirin ve derin bir kaba alın. İçine zeytinyağı, tuz ve elma sirkesini ekleyerek karıştırın. 1 pancarı kenara ayırıp kalan tüm malzemeyi ince ince kıyın ve kuskuslara ekleyerek karıştırın. Ayırdığınız pancarı daha büyük doğrayıp karışıma ilave edin, salatamız servise hazır.

Börülceli Kuskus Salatası Tarifi:


Gereken malzemeler: 2 su bardağı kuru börülce, 1 su bardağı haşlanmış kuskus, 3 adet kornişon turşusu, ½ demet dereotu, 20 yaprak nane, 3 adet közlenmiş kırmızı biber, 3 parmak büyüklülüğünde beyaz peynir, tuz, ½ limon suyu,3 tatlı kaşığı nar ekşisi, sızma zeytinyağı

Börülce yumuşayana kadar haşlayıp suyunu süzün. Kuskusu da haşlayıp soğuk sudan geçirin.Haşlanmış kuskusu ve börülceyi birbirine karıştırın ve derin bir kaba koyun. Üzerlerine, minik doğranmış turşu, kıyılmış dereotu ve taze nane, küçük küçük doğranmış közlenmiş kırmızı biber, tuz, zeytinyağ limon suyu ve nar ekşisi ekleyip harmanlayın, en son üstüne beyaz peyniri ufalayın. Salatamız servise hazırdır.

Afiyet olsun;

Barış Çetin

Posted on Yorum yapın

Kuru Börülce, İçerdiği Maddeler ve Faydaları

Börülcenin Sayısız Faydaları nelerdir?

Kuru börülce içerdiği maddeler sayesinde insan sağlığına oldukça faydalıdır.                                                                          Börülce bünyesinde , vitamin, demir, çinko, potasyum ,manganez minerali ve protein barındırır. Tüm bu maddeler kötü kolesterolü azaltır.                                                                                                                                                                                              Börülce, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına iyi geldiği gibi, kanseri önleyici ve bağışıklık sistemi güçlendiricisidir.
Börülce lif oranı yüksek bir bakliyat dır. 100 gram börülce, 6 gram lif içerir.

Kuru Börülce-Karnıkara

Yüksek Lif İçeriği

Börülcenin lif özelliği suda çözülebilmesidir. Bu özellik sayesinde sindirim sisteminin düzgün çalışmasını destekleyerek kabızlık problemini çözer ve lif içeriği nedeniyle tokluk hissi vererek kilo almayı zorlaştırır. Suda çözülebilen lif özelliği sayesinde karbonhidratların vücut tarafından emilimini azaltığı için şeker hastaları için oldukça yararlı bir besindir.

Demir, Çinko ve Manganez Açısından Zengin

Türkiye’de demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık yani anemi oldukca yaygındır.Hayatımızdakı sirililik ve stresin bir sebebi demir eksiklığine dayalı kansızlıktır. Böğrülce yükesek demir içeriği sayesinde kansızlığa iyi gelmektedir.

Çinko ve Magnanez bakımından zengin olan börülce bu mineraller içeriği sayesinde hücrelerin yenilenmesini hızlandırmakta ve yaraların hızlı irileşmesini  ve bağ dokuları, kemiklerin gelişmesini sağlamaktadır. Hamile kadınların ve çocukların, gelişiminde etkili olan çinkoyu doğal yollarla alabilmeleri için bol bol börülce yemeleri faydalıdır. Çinko sayesinde börülce bağışıklık sitemini destekleme özelliğine sahiptir.

Börülce Potasyum ve Folik Asit İçeriyor

Potasyum vücudun su ve mineral dengesini korunmasını destekleyerek sinir sistemindeki mesaj iletimini sağlar. Bu durum kalbimiz ve kaslarımız için çok önemlidir. Hamilelikte bebeğin beyin gelişiminde önei büyük olan Folik Asit miktarı börülcede zengindir. 100 gram börülce günlük ihtiyacın %50 sini sağlar.

Börülcenin faydalarını özetleyip yazımızı sonlandıralım.

Kolesterol, yüksek tansiyon, şekeri olanlar sık sık tüketmeli. Kansızlık için birebir ve stresli hayatımıza karşı, daha dayanıklı olmamız için bizi destekler. Yüksek lif içeriği sayesinde diyet için idealdir.
Börülce, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına iyi geldiği gibi, kanseri önleyici ve bağışıklık sistemi güçlendiricisidir. Yani börülceyi soframızdan eksik etmemeliyiz.

Börülceyi nasıl tüketebileceğinizle ilgili fikir edinmek için, börülceli kuskus salatası yazımı okuyabilirsiniz.

Sevgiler,

Barış Çetin

Posted on Yorum yapın

Yılbaşı Hediye Paketi

Bu Yılbaşı Değişik Bir Hediye ile Fark Yaratın!

Yeni yıl yaklaşıyor ve sevdiklerimize ne alsak diye düşündüğünüz şu günlerde, fark yaratmanız için Manyas Köy Pazarı olarak size yardımcı olmak istedik ve doğal ürünlerden oluşan bir hediye paketi hazırladık.

Doğal Sağlıklı Köy Ürünlerinden hazırlanmış bu paketi, sevdiklerinize yeni yıl hediyesi olarak gönderin, fark yaratın.

Koli resimdeki şekilde süslenmiş olarak size veya sevdiklerinize ulaşacak.

Bu paket 167 TL yerine 150 TL ve Türkiye’nin her yerine BEDAVA KARGO!

Hediye paketinde yılbaşı sofrası için harika mezelikler, atıştırmalık yemişler ve yılbaşı kekinin yanına sos yapmanız için tahin ve pekmez; sağlığımıza iyi gelecek harika ürünler var.

Bu ürünler ile neler yapabilirsiniz ? Size bu konuda birkaç ipucu vermek isterim.

Tahin ve nohut ile harika humus yapabilirsiniz.

Börülce ile nefis bir börülce salatası masanıza yakışacak.

Rengarenk karışık sebzeli erişte çocuklara sağlıklı ve eğlenceli  yılbaşı sürprizi olacak.

Akşam sıcacık evimizde yılbaşı eğlencenize eşlik edecek, patlamış GDO’suz yerli mısır, köy cevizi ve fıstık.

Yılbaşı ertesi, bizi zinde tutacak, sıcacık bir bardak ıhlamur  harika olacaktır.

Yıl boyu çantanızdan eksik etmeyeceğiniz sarı kantaron yağı cilt sağlığınız için sizi destekleyecek.

Hediye Paketi içeriği:

Nohut 850 gram

Tahin 650 gram

Elma Pekmezi 420 gram

Börülce 500 gram

Karışık Sebzeli Yumurtalı Erişte 500 gram

Cin Mısır 1kg

Çiğ kabuklu yer fıstığı 500 gram

Kabuklu köy cevizi 500 gram

Ihlamur 50 gram

Ev Yapımı Sarı Kantaron Yağı 100 ml


Doğal Sağlıklı Köy Ürünlerinden hazırlanmış bu paketi, sevdiklerinize yeni yıl hediyesi olarak gönderin, fark yaratın. Yeni yıla girerken sevdiklerinizi sağlıklı doğal köy ürünleri ile sevindirin.

Sevdikleriniz ile birlikte, sağlıklı, huzurlu, mutlu bir 2019 geçirmenizi dilerim.

Not: Yılbaşından sonra, özel günlerinizde de sevdiklerinize farklı bir hediye verip fark yaratmak için yenebilir farklı hediye paketimizi fırsat sepetlerinin içinde bulabilirsiniz.

Bizim hakkımızda daha fazla bilgi edinmek isterseniz hakkımızda‘ya tıklamanız yeterli. Ayrıca instagram ,facebook hesaplarımıza göz atıp youtube kanalımızdaki videoları izleyebilirsiniz.

Sevgiler,

Barış Çetin

Posted on Yorum yapın

Bardakta Mısırın Atası Haşlamalık Mısır Nasıl Pişirilir?

Merhaba,

Bardakta mısırın atası haşlamalık mısır kendinden söz etmeye değen nostaljik ve yöresel üründür. Ekolojik yöntemler ile yetiştirmiştir. Bu yazımda,bardakta mısırın atasından bahsedeceğim sizlere.
Nostaljik bir ürün olan haşlamalık mısırı 1 ay önce getirmiştim, köyde biraz daha buldum ve yine getirdim.
Bardakta mısırın atası 😊.

GDO’suz köyümüzde yetişen yerli haşlamalık mısır. Bu sağlıklı lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Haşlamalık Mısır Bardakta Mısırın Atası

Anne ve babalarımızın çocukluk çerezi.

Nasıl Pişireceğim?

Akşamdan soğuk suyun içinde bekletiyoruz, ertesi gün aynı nohut yada fasulye haşlar gibi pişiriyoruz .

Mısır taneleri patlayıp açılana kadar pişecek. Pişmesine yakın içine tuz atıp pişirmeye devam ediyoruz.Süzüp soğumadan tereyağı ile karıştırılarak sıcak sıcak servis edip kaşık kaşık yiyoruz.

Bu arada Manyas’tan yani köyden yeni döndüm ve ayağımın tozu ile yazmaya oturdum.

Köy bu sefer çok soğuktu, ısınmak için 1 gecede 3-4 kova odun yaktım evde.

Eksik ürünleri tamamladım ve yeni ilave iki ürün de getirdim

Birisi börülce, biz karnı kara diyoruz, diğeri kırmızı biber.

İkisi de listeye eklendi.

Börülce ile nefis bir salata yapabilirsiniz, kırmızı biberin o lezzetli acısını tarhana çorbasına, kırmızı nohut yemeğine veya kazak fasulyeye ilave edebilirsiniz.

Ürünlerimiz ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa benim ile irtibat kurabilirsiniz.

Barış Çetin

0533 738 59 41

Posted on Yorum yapın

Güvem/ Çakal Eriği Marmelatı ve Faydaları


Güvem/ Çakal Eriği

Çakal Eriği veya Güvem adı ile anılan orman meyvesi sağlığımıza inanılmaz derecede faydalıdır. Bu meyveden doğal, katkısız ve ev yapımı marmelat yaptık.

Doğada insan müdahalesi olmadan kendi kendine yetişmiş bu meyvenin faydalarından özellikle çocuklar yararlanmalıdır.

Biz bu meyveyi toplayıp az pancar şekeri ilave ederek marmelatını yaptık. Katkısız, doğal ve ev yapımıdır.

Çocuklarınıza marmelatı sulandırarak, meyve suyu şeklinde sabah kahvaltısında içirmenizi tavsiye ederim.

Güvem-Çakal Eriğinin belli başlı faydaları şunlardır:

İştah açıcı ve büyümeyi destekleyicidir.

Böbrek ve idrar torbası üşütmesi ve iltihaplanmasında güvem reçeli yada güvem marmelatı iyi sonuçlar vermektedir.

Kabızlık özellikle midesi zayıf olan çocuklara korkusuzca verilebilir.

Prostat Büyümesinde Akne ve Sivilce kullanılır.

Kan temizleyici, idrar söktürücü, terletici özellikleri sayesinde zayıflamaya çok etkilidir.

Antiseptik, kan dindiricidir.

Kan şekerini dengeleyici özelliği ile şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Meyvesi veya sirkesi bu açıdan tercih edilebilir.

Mide ve sindirim sistemine faydalıdır. Terletici ve ateş düşürücü özelliği vardır.

Böbrek taşı oluşumunu önleme özelliği vardır.

Boğaz ağrıları ve ağız içi yaralara karşı faydalıdır.

Balgam söktürücüdür.

Ev Yapımı Doğal Köy Ürünleri Marketi
Alış veriş için 👇
www.manyaskoypazari.com
baris.cetin@manyaskoypazari.com
WhatsApp: 05337385941
Kredi kartı ile güvenli alışveriş

Posted on Yorum yapın

Cin Biber Turşusu ile Acılı Ezme Nasıl Yapılır?

Biberler Geleneksel Tarımla Yetiştirildi

Cin biber namı diğer süs biber, köyümüzde geleneksel tarım yöntemi ile ot , böcek ilacı kullanılmadan ve havyan gübresi verilerek yetiştirildi.
Resimlerden de anlayabileceğiniz gibi ne kadar çapalasak da otları bitirmemiz mümkün değil, doğa çok güçlü 😊.

Geleneksel tarımla yetiştirilmiş biberlerden yapılan turşunun insan sağlığına olumlu etkileri fazladır, peki bu etkiler ve faydaları nelerdir?
 A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir, cin biberi ve bu vitaminlerin faydalarını barındırır.
 Kalorisi yoktur ve yüksek miktarda lif içerir bu nedenle diyette tüketime uygun ve sindirim sitemine faydalıdır.
 Cin biber turşusu serbest radikalleri yok eder ve bizleri kansere karşı korur.
 İçinde magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir gibi mineraller içerir, böylelikle vücut direncimiz arttırarak özellikle soğuk algınlığına karşı bizi korur.
 Cin biber turşusu sirke içerdiğinden prebiyotiktir.
Hemoroit hastaları tüketmemeli ve tuz içeriğinden dolayı tansiyon hastaları ölçülü tüketmelidir.

Bu biberlerden, sirke, kaya tuzu ve sarımsak dışında başka katkı veya koruyucu madde ilave etmeden turşu kurduk.

Ben et yemeklerinin ve baklagillerin yanında birkaç tane yemeği çok seviyorum. Acısı oldukça lezzetli ve aşırı değil.
Kıtır kıtır yiyebileceğiniz veya benim diğer bir favorim olan acılı ezme salata yaparak da tüketebilirsiniz.

Cin Biber Turşulu Acılı Ezme

Acılı Ezme


Malzemeler:
5-6 tane turşu cin biber, 3-4 yemek kaşığı domates rendesi, 6-8 dal maydanoz, 1 çay kaşığı kuru nane(Yeşil nane de olabilir), 1 diş sarımsak, 1-2 çorba kaşığı sirke, 1-2 tatlı kaşığı sızma zeytin yağ, zevkinize göre tuz.
Yapılışı:
Domates rendemizi uygun bir tabağa koyuyoruz. Mevsimi olsa 1-2 tane domates kullanılabilir ama ben bizim domates rendemizi kullanmayı tercih ediyorum çünkü domates lezzeti bu salatada çok önemli. Önce Turşu cin biberleri şef bıçağı ile kıyıyoruz sonra maydanozları ve sarımsağı ince ince doğruyoruz. Doğradığımız malzemeleri domates rendesinin üzerine boşaltıyoruz. Zeytin yağı, sirke(Ben elma tercih ediyorum, siz başka da kullanabilirsiniz) ve naneyi de ilave edip karıştırıyoruz. En son zevkimize göre tuz ilave ediyoruz.
Afiyet olsun😊.

Sevgiler,
Barış Çetin