tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Beyaz Tarhana

Beyaz Tarhana

Beyaz tarhananın içinde biber ve domates bulunmadığı için beyaz tarhana olarak anılmaktadır. Tarhana, buğday unu ve göce adı verilen kepeksiz buğday yarması ile doğal köy yoğurdu, maya, köy nohutu ve tuz eklenip yoğrularak elde edilir. Tarhana hamuru 1-5 gün süreyle fermantasyona bırakılarak kurutulmasıyla elde edilir. Sağlıklı, sindirimi kolay, beslenme değeri yüksek ve dayanıklı geleneksel bir fermente Türk gıdasıdır. Öncelikle genel olarak tarhanın faydalarına ve hangi hastalıklara iyi geldiğine değinelim.

Tarhana çorbasının sağlığa faydaları nelerdir?

Ev yapımı tarhana, yüksek oranda lif, vitamin, mineral ve protein içerir. Bu özellikleriyle yüksek kolesterol, kalp krizi, kolon kanseri, obezite, yüksek tansiyon, hemoroid ve damar hastalıklarının azaltılmasında faydalıdır.

Tarhana hangi hastalıklara iyi gelir?

Tarhana,içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuzu mikroplara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip, kansızlık, yorgunluk, kabızlık, adet düzensizliği ve kemik erimesi gibi hastalıkları iyileştirici faydası vardır. Büyüme çağındaki bebek ve çocuklar için çok faydalıdır.

Neden Beyaz Tarhana?

Tarhana Yapan Köylü Kadınlar

Özellikle bebek ve çocuklar küçük yaşlarda domates ve biber alerjisi olabilmektedir. Bu tip hassasiyeti olan özellikle çocuklar ve kişiler için beyaz tarhana idealdir. Ayrıca, ben renkli severim derseniz kendiniz ister taze domates veya biber yada salça ilave edip renklendirebilirsiniz veya bizim kırmızı tarhanamızı alabilirsiniz.

Beyaz Tarhana Nasıl Pişirilir?

Beyaz Köy Tarhanası

Köyümüzde tarhana pişirmek için su ve süt yarı yarıya karıştırılır, bu karışımın içine dilediğiniz kadar tarhana ilave edip karıştırarak kaynatmalısınız. Kaynayıp koyulaşan tarhana tüketime hazır hale gelmiş olur. Tarhanamız, zevkinize göre tamamen su veya tamamen süt ile de pişirebilirsiniz.
Bebeklerimiz ve çocuklarımız için çok besleyici ve sağlıklı bir çorbadır.

Tarhanaın faydalarını özetleyip yazımızı bitirelim. Yüksek kolesterol, kalp krizi, kolon kanseri, obezite, yüksek tansiyon, hemoroid ve damar hastalıklarının azaltılmasında faydalıdır. Tarhana,içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuzu mikroplara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip, kansızlık, yorgunluk, kabızlık, adet düzensizliği ve kemik erimesi gibi hastalıklara iyi gelir.

Özellikle kış aylarında içinizi ısıtacak, sizi sıcak tutacak bu harika besini yani tarhana çorbasını sofranızdan eksik etmeyiniz.

Afiyet olsun.

Barış Çetin

Bir cevap yazın